Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Ağızda Pamukçuk Çıkması

Ağızda Pamukçuk Çıkması

Bir anne olarak bebeğinizin her gün gözlerinizin önünde gelişmesini seyrediyorsunuz… Elbette bebeğinizi sizden iyi kimse tanıyamaz. Örneğin bebeğiniz son günlerde huzursuzlanmaya başladıysa, sizi emmiyorsa, karnı aç olduğu halde emmek istemiyorsa hele bir de ağzının içerisinde beyazlıklar varsa, bebeğinizin ağzında pamukçuk çıkmış olabilir! Eğer böyle bir şüpheniz varsa bebeğinizi mutlaka bir doktora götürmelisiniz. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda bebeklerde pamukçuk neden olur, pamukçuk belirtileri nelerdir, ağız içi pamukçuk tedavisi nedir gibi sorularınızı yanıtlayacağız! 

Bebekte Pamukçuk Neden Olur? 

Hem bebeğinizi hem de sizi oldukça rahatsız eden ağız içi pamukçuk bebeklerde sıklıkla rastlanan bir ağız içi mantar enfeksiyonu. Ayrıca eğer bebeğinizde pamukçuk enfeksiyonu varsa emme sırasında size de bulaşabiliyor ve her iki taraf için de ağrılı bir süreç olabiliyor. Bebeğinizde pamukçuk belirtileri görüyorsanız hemen bir doktora görünmeniz gerekiyor. Ancak tabii ki alabileceğiniz birtakım önlemlerle de ağız içi pamukçuk enfeksiyonundan korunmanız mümkün olabiliyor. Hatırlatmak isteriz, pamukçuk nadir de olsa yetişkinlerde de görülebiliyor. Ancak özellikle yenidoğan olmak üzere bebeklerde sıkça karşılaşılan bir hastalık. Dil üzerinde, yanakta ve damakta oluşan beyaz lezyonlar şeklinde görülüyor. Bazı durumlarda bebeklerde pamukçuk anüste de görülebiliyor. Buna anal pamukçuk deniyor ve kırmızı renkte görüldüğü için çoğu zaman pişik ile karıştırılabiliyor. Anal pamukçuk için evde uygulanabilecek bir tedavi yöntemi bulunmadığı için cerrahi müdahale gerekiyor.

  

Bebeklerde Pamukçuk Belirtileri 

Pamukçuk belirtileri bebeklerde oluşmaya başladığı zaman bazı belirtiler ile kendini gösterebiliyor. Bunlardan en yaygın görülenleri ise şunlar: 

 • Bebeğin sürekli huzursuz olması. 
 • Bebeğin emmek istememesi. 
 • Bebeğin memeyi ağzına almaması. 
 • Biberon ile süt alıyorsa biberonu kabul etmemesi. 
 • Emmede ya da yutmada güçlük çekmesi. 
 • Diline veya damağına süt değdiğinde acı çekmesi. 
 • Nadir görülse de ateşlenmesi. 

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler yalnızca ağız içi pamukçuk belirtileri değildir. Eğer bebeğinizde pamukçuk olduğundan şüpheleniyorsanız ağzına dikkatlice bakmalısınız.  

Annelerde Pamukçuk Belirtileri 

Bebeğinizde ağız içi pamukçuk enfeksiyonu varsa size de bulaşmış olma ihtimali oldukça yüksek. Annelerdeki pamukçuk belirtileri ise şunlar:  

 • Meme uçlarında aşırı hassasiyet, kaşıntı ve kızarıklık. 
 • Meme ucu etrafındaki dairenin derisinin pul pul ve parlak olması. 
 • Emzirme esnasında acı ve yanma. 
 • Göğüs içerisinde şiddetli ağrı. 

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur? 

Antibiyotik kullanımı vücuttaki zararlı bakterileri yok ederken yararlı bakterilerin de azalmasına sebep oluyor. Bu yüzden de vücudun bakteri dengesi bozuluyor. Vücudumuzda bulunan Candida bakterisinin artması sonucunda da pamukçuk meydana geliyor. Tabii ki ağız içi pamukçuk enfeksiyonunun tek sebebi antibiyotik kullanımı değil. Hamilelik esnasındaki birçok hormonal değişim sayesinde mantar çok çabuk üreyebiliyor. Bu durumda da anne doğum yaptığında Candida bakterisi bebeğin solunum yollarına ve sindirim sistemine geçiyor. Bu yüzden yenidoğan bebeklerde pamukçuk çok sık görülüyor. Ortalama 4 gün ila 7 gün arasında da yenidoğan bebeklerde pamukçuk belirtileri ortaya çıkıyor. Bunun dışında güzel temizlememiş ve iyi dezenfekte edilmemiş biberonlar ve emzikler de bebeklerde pamukçuk oluşmasına yol açıyor.  

Pamukçuk Tedavisi 

Bebeğinizde ağız içi pamukçuk bakterisi varsa hemen bir doktora gitmelisiniz. Pamukçuğun evde tedavisi yok ancak alınabilecek bazı önemlerle pamukçuktan korunabilirsiniz! İşte bebeğinizi ve kendinizi pamukçuktan korumak için yapmanız gerekenler: 

 • Her emzirmeden önce ellerinizi dezenfekte etmelisiniz. 
 • Emzirme öncesinde göğsünüzü kuru bir pedle silmeli, haftada bir de ılık su ile yıkamalısınız. 
 • Emzirmeden sonra birkaç damla sütü göğüs ucunuza sürebilirsiniz. 
 • Biberon ve emzik temizliğine ve sterilizasyonuna önem vermelisiniz.  

Bebek Anne Dünyası olarak bebeğiniz ile birlikte sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?