Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler 

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler 

Bebeğinizin beslenmesine ve sağlığına çok önem verdiğinizi biliyoruz! Ancak bebeğe gaz yapan yiyecekler de bulunuyor ve bebeğinizi doyururken bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Sizin yediğiniz bazı besinler de annelerde gaz yapan yiyecekler arasında. Bu sebeple bebeklere gaz yapan yiyecekleri bilmeniz ve beslenmenize eklememeniz gerekiyor. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak bu yazımızda siz değerli annelerimiz için bebeğe gaz yapan yiyecekler ve yeni doğan bebekte gaz yapan yiyecekleri araştırdık… 

Karnabahar ve Brokoli 

Aynı aileden olan bu ikili bebeklere gaz yapan besinlerin en başında geliyor. Siz de yerseniz emzirme esasında bebeğinize gaz yapıyor, bebeğinize de yedirseniz gaza sebep oluyor. Ayrıca sütünüzün rengini ve kokusunu da değiştirme ihtimali bulunuyor. Bu yüzden karnabahar ve brokoli tüketiminizi sınırlandıramanız gerekiyor.  

Bakliyatlar

Bakliyatlar da bebeğe gaz yapan yiyecekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle çorbalarda sıkça kullanılan mercimek emziren anne için yeni doğan bebekte gaz yapan yiyeceklerin en başında geliyor. Bu sebeple bebeğiniz için hazırladığınız çorbada ve kendi tüketeceğiniz yiyeceklerde mercimeği azaltmanız gerekiyor. Kuru fasulye bilindiği üzere herkese gaz yaptığı için, bir gece öncesinden suda bekleterek ve temiz suda pişirerek yemek yapmanız gerekiyor. Bulgur ve nohut da bebeğe gaz yapan bakliyatlar arasında. 

Lahana

Lahananın içerisinde rafinöz adı verilen bir şeker vardır. Bu şekerin sindirilmesi de oldukça zordur ve bağırsaklarda birikmeye sebep olur. Bu yüzden annelerde gaz yapan yiyecekler arasındadır. Ayrıca lahana ağır kokusu olan bir sebzedir, bu yüzden sütünüzün kokusunu da değiştirebilir. Bu da bebeğinizin sütünüzü reddetmesine sebep olabilir. 

Süt ve Süt Ürünleri 

Bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü verilmesi tavsiye edilmiyor, çünkü inek sütünün bebeklerde alerji yapma ihtimali bulunuyor. Ayrıca içerisinde laktoz olduğu için bebeğe gaz yapan yiyecekler arasında yer alıyor. Bu yüzden peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri bebeğiniz 1 yaşını doldurana kadar azaltmalı, emziriyorsanız da inek sütü içmemelisiniz. Bunun yerine keçi sütü içebilir ve keçi sütü ile yapılan süt ürünlerini tercih edebilirsiniz. 

crying newborn

Kahve

Kahve uyarıcı madde olan kafein içeriyor ve kafeinin de gaz yapma ihtimali oldukça yüksek. Bu yüzden emziren annelerin günde en fazla 1 bardak kahve içmesi öneriliyor. Ayrıca emziren annelerde kafein, bebeğin uyku düzenini etkileyebiliyor.  

Narenciye 

  • Greyfurt 
  • Mandalina 
  • Portakal 
  • Limon 

Gibi narenciyeler içerisinde yüksek oranda asit bulunduruyor. Bu nedenle bebeklere gaz yapan besinler arasında yer alıyor. Ayrıca içerdiği asitler sayesinde de bebek reflüsüne neden olabiliyor. Bebek reflüsü ile ilgili merak ettiğiniz her şey için buraya tıklayın! 

Kızartmalar 

Kızarmış yiyecekler emziren annelerde gaz yapan yiyecekler arasında bulunuyor. İçerisinde aşırı yağ bulunan bütün yiyecekler de bebeğe gaz yapıyor.  

Çikolata 

Bebeklere çikolata verilmesi pek tavsiye edilen bir şey değil. Ancak eğer siz de çikolata tüketimini abartırsanız emzirdiğiniz için bebeğinize gaz yapma ihtimali de çok yüksek. Yağ ve tatlandırıcı içerdiği için bebeğe gaz yapan yiyecekler arasında çikolata da yerini alıyor. Tabii ki canınız çikolata ve tatlı çekecektir, bizim tavsiyemiz ise az miktarda saf bitter çikolata yemeniz… 

Sarımsak ve Soğan 

Soğan ve sarımsak bebeğe gaz yapar mı? En çok merak edilen soruların başında geliyor. Her ne kadar anne sütünü artırıcı besinler olarak bilinse de soğan ve sarımsak anne sütünden bebeğe gaz yapıyor. Üstelik bununla da kalmayıp sütün kokusunu ve tadını da değiştirebiliyor! Bu yüzden soğan ve sarımsak tüketimini en aza indirgemeli, kendinize ve bebeğinize yaptığınız yemeklerde kullanım miktarını azaltmalısınız.

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?