Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebeğinizin İlk Yemeği: Ağız Sütü (Kolostrum)

Bebeğinizin İlk Yemeği: Ağız Sütü (Kolostrum)

Bebeğinize vereceğiniz ilk sütünüz olan kolostrumun (ağız sütü) ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Kolostrum sütü doğum yaptıktan hemen sonra bebeğinize ilk emzirmenizde vereceğiniz süttür ve normal anne sütüne göre çok daha faydalıdır. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda ağız sütü nedir? Sorunuzu cevaplandırdık! Ağız sütü ile ilgili merak ettiğiniz her konu hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz! 

Ağız Sütü Nedir? 

Kolostrum sütü olarak da adlandırılan ağız sütü annenin göğüslerinden salgılanan ilk süttür. Hamileliğin son evrelerinde oluşmaya başlayan ağız sütü yeni doğum yapmış annenin bebeğine vereceği ilk süttür ve normal anne sütünden biraz farklıdır. Rengi daha sarımtıraktır ve bebek için birçok hayati fayda içerir. Kolostrum sütünün üretimi başta keçi ve sığır olmak üzere birkaç memeli hayvanda da görülür. Normal anne sütüne göre daha koyu kıvamlı, yapışkan ve sarı renktedir. Doğumun hemen ardından bebeğin beslenebilmesi için tek başına yeterlidir. Bebeğin vücudu için de oldukça faydalı olan ağız sütü, sıvı altın olarak da adlandırılıyor. Bazı yörelerde kolostrum sütü, avız sütü ya da  avuz sütü olarak da adlandırılıyor.  

Kolostrum Sütü Ne Zaman Oluşur? 

Hamileliğinizin 4. ve 5. ayları arasında memelerinizin süt üretimi başlar. Bu dönemde ilk oluşmaya başlayan kolostrum sütü, bebeğinizi besleyeceğiniz ilk süt olarak orada kalır. Doğumdan sonra ilk birkaç gün bebeğinizi yalnızca kolostrum sütü ile beslemeniz çok yararlıdır. Ağız sütü doğumdan sonraki ilk hafta yoğun bir şekilde salgılanır. Doğumdan sonra 5 ila 10 gün içerisinde de rengi açılmaya ve bilinen beyaz renkli anne sütü halini almaya başlar. Kolostrum sütü kaç gün gelir? Diye merak ediyorsanız, ilk 10 gün diyebiliriz.  

Ağız Sütünün Anne Sütünden Farkı 

Elbette bebeğin gelişimi için anne sütünün faydalarını saymakla bitiremeyiz… Fakat kolostrum sütü anne sütünden biraz daha farklı özellikleri içerisinde barındırıyor. Kolostrumun içerisinde anne sütünden daha fazla protein, mineral, lökosit ve antikor bulunuyor. Ayrıca anne sütünden daha az şeker ve yağ içeriyor. Anneden gelen ilk süt olan ağız sütü, kısa süre salgılanıyor ve anne sütünün daha da yararlı olmasını sağlıyor. O yüzden bu sürecin kaçırılmaması gerekiyor. 

Ağız Sütünün Faydaları

  • Enfeksiyon içermez. 
  • Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçerisinde bulunan A, G, D ve E vitaminleri sayesinde bebeği her türlü virüs ve mikroptan korur. 
  • Bebeğin bağırsak florasının gelişmesini sağlar.  
  • Sindirim sistemini destekler. Yeni doğan bebeklerin sindirim sistemleri gelişmediği için her türlü enfeksiyon ve bakteriye açıktır. Kolostrum sütü sayesinde bu risk en aza iner.  
  • Kolostrum bebeğin sarılık riskini azaltır. Vücutta biriken ve sarılığa neden olan bilirubin isimli maddenin dışkı yolu ile vücuttan atılmasına yardımcı olur.  
  • Bebeğin alerjiye yakalanma riskini azaltır.  

Bebeğinizin doyması için kolostrum sütünün küçücük bir miktarı bile yeterlidir. O yüzden doğumdan sonra sütünüzün az olduğunu düşünüp emzirmekten vazgeçmemelisiniz. Bebeğinizin sağlığının ilk temelleri ağız sütü sayesinde atılır. Bebeğinizin, doğumunuzdan hemen sonra miktarı ne kadar olursa olsun kolostrum sütünüzden faydalanması gerektiğini söyleyebiliriz. Sütünüzün az olduğunu düşünseniz de ne kadar olursa olsun bebeğinize kolostrum sütünüzden vermeniz gereklidir. Bebek Anne Dünyası olarak size ve bebeğinize şimdiden sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?