Anasayfa / YENİDOĞAN / Bebek Emziğe Nasıl Alışır

Bebek Emziğe Nasıl Alışır

Bebek Emziğe Nasıl Alışır?

Hepimizin bildiği gibi bebekler doğdukları andan itibaren içgüdüsel olarak bir emme ihtiyacı hissederler. Başlarda açlık hissinden dolayı duyulan bu ihtiyaç, yerini zamanla alışkanlığa bırakır. Karınları aç olmasa da bir eksiklik hissettikleri için ağlarlar ve emzik ihtiyacı hissederler. Bunun sebebi ise doğumdan sonraki birkaç haftalık süreçte bebeklerde emzik kullanımıdır. Doğumdan sonra ilk 4-5 hafta kesinlikle bebeklerde emzik kullanımı önerilmez. Ayrıca eğer emzik kullanımına erken başlarsanız bebeğinizi emzirirken de problemler yaşayabilirsiniz. Zira emzik ve biberon gibi plastik materyalleri emmek kolay iken, anne memesi emip süte ulaşmak bebek için ekstra çaba gerektirir. Bebeğe emziği alıştırmak doğru mudur sorusunun cevabı hala çok tartışılsa bile; Kullanmakta kararlıysanız ve bebeklere emzik nasıl alıştırılır diye merak ediyorsanız, sorularınızın cevabı burada!

Bebeği Yalancı Memeye Alıştırmak

Halk tarafından oldukça yanlış olarak bilinen ve kullanılan yöntem; emzik istemeyen bebeğe tatlı emzik vermek. Bebeğim emzik kabul etmiyor diyerek sakın ha sakın bal, reçel, çikolata gibi gıdalara bandırıp sevdirmeye çalışmayın… Bu, ileride bebeğinizin ciddi şekilde diş problemleri yaşamasına sebep olur. Yere düşen emziği ağzınız ile temizleyip bebeğe vermek de yine oldukça yanlıştır. Bebeklerimizin ne kadar hassas olduklarını ve en küçük şeyden bile mikrop kapabileceklerini unutmayalım lütfen. Bebeğinizi emziğe alıştırmak istiyorsanız, ilk olarak uykuya dalma esnasında deneme yapmalısınız. Bebekler uykuya dalarken emme içgüdüleri otomatik olarak devreye girer. Eğer bu esnada ona meme vermeyip emzik verirseniz alışmaları daha kolay olacaktır. İlk etapta meme ile aynı olmadığını anlayıp mızmızlansalar da düzenli tekrar halinde durumu kabullenecekler… 😊 Unutmadan, bunun bir alışkanlığa dönüşmesinden korkuyorsanız yalnızca bebeğinizin gerçekten emme ihtiyacı hissettiği anlarda yalancı meme kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

Bebekler Neden Emzik Almaz?

Eğer siz de bebeğim neden emzik almıyor, ne yaptıysam alıştıramadım diyenlerdenseniz cevabınız burada. Bebekler doğdukları andan itibaren emme ve buna bağlı olarak karınlarını doyurma içgüdüsüne sahiptirler. Anne memesini emdikleri zaman doyacaklarının bilincindedirler. Ancak emziklerde herhangi bir tat ya da emilme sonrası sıvı aktarımı olmadığı için bunu kabullenmeleri zor olabilir. Anne sütü alan, iyi gelişen, huzurlu bebeklere emziği dikte etmek asla tavsiye edilmiyor. Tatlı gıdalar yerine emziğin üzerine anne sütü damlatılması bebeğe daha da cazip gelecektir. Kauçuk emzikleri sıkça kaynatmalı ve uygun bir şekilde temizlemelisiniz. Plastik emzikleri ise günde bir kere kaynatmanız gerekmektedir.

Emzik Damak Yapısını Bozar mı?

Annelerin kafasını karıştıran, belki de en çok merak ettiği konulardan birisi de yalancı memenin, bebeklerinin diş ve damak yapısını bozup bozmadığıdır. Öncelikle bu konudaki en büyük etken bebeğin emzik kullanımını bırakacağı yaştır. Uzmanlar genellikle 1 yaşından sonra emzik kullanımı önermezler. Çünkü 1-2 yaş arası ve sonrası kullanılan emzik bebeklerin üst dişlerinin öne, alt dişlerinin de arkaya gitmesine sebep olur. Bu da iki diş arası açıklığın artmasına neden olarak “V” tipi denilen bir çene darlığına yol açar. Bu nedenle ileride çocuğun yüz şekli bozuk olabilir. Eğer emzik 3-4 yaşa kadar kullanıldıysa bu şekil bozukluğunun kalıcı olma ihtimali de artar. Emzikler kesinlikle bebeğinizin yutamayacağı boyutta tabanlı olmalıdır. Solunumu için de bu tabanlar delikli olmalıdır. Ayrıca emzik kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde ve bebeğiniz büyüdükçe emzik boyutu da tipi de değişecek şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca bebeklerde emzik alışkanlığı için 1 yaş altındaki bebeğinize damaksız emzik kullanmanız anne memesine olan benzerlikten dolayı bebeklerin daha kolay kabullenmesini sağlamaktadır.

 

Bu yazımızda emize nasıl alıştırılacağı hakkında bilgi verdik. Eğer emzik nasıl bıraktırılır öğrenmek isterseniz makalemize göz atabilirsiniz 🙂

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

0-3 Ay Bebek Alışveriş Listesi İçin Gerekli Olanlar

Yenidoğan Bebek için Alışveriş Listesi Bebeğinizin ailenizin tamamen bir parçası oldu ve 9 ay 10 …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?