Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebek Göz Nezlesi Neden Olur? 

Bebek Göz Nezlesi Neden Olur? 

Göz nezlesi özellikle yenidoğan bebeklerde çok sık rastlanılan bir durumdur. Göz kapaklarının iç kısmını ve gözün beyaz kısmını örten zara bulaşır. Bu zar enfeksiyon kaptığında göz pembeleşir ve göz bebek göz nezlesi başlamış olur. Anne ve babaların göz nezlesi ve sebepleri hakkında bilgi sahibi olması da oldukça önemlidir. Çünkü bebeklerde göz nezlesi, bebeğinizin gözlerini erken yaşlardan itibaren olumsuz etkileyebilir. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Bebek göz nezlesi nedir?”, “Bebek göz nezlesi neden olur?” gibi sorularınızı cevaplıyoruz. Bebeklerde göz nezlesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz… 

Bebek Göz Nezlesinin Sebepleri 

Bebeklerde göz nezlesinin birçok sebebi olabilir. Bir virüs ya da bakteriden dolayı oluşan enfeksiyon, alerjiden kaynaklanan alerjik bir reaksiyon ya da göze doğrudan müdahale eden bir durum sonucu oluşan kimyasal reaksiyon, bebek göz nezlesine neden olabilir. Detaylandırmamız gerekirse: 

 • Viral Enfeksiyon: Virüsler göz zarına saldıran enfeksiyona sebep olan mikroorganizmalardır. Viral enfeksiyonların en yaygın olanları ise nezle, grip, kızamıkçık gibi hastalıklardır. 
 • Bakteriyel Enfeksiyon: Yenidoğan bebeklerde, doğum sırasında annenin vajinal yolu ile bulaşabileceği gibi, havlulara ya da başka birinin cildine temas etmekten dolayı da kapılabilir. 
 • Alerjenler: Toz, duman, polen gibi etkenlerde alerjik reaksiyon geçirmesine sebep olabilir ve bir hassasiyet yaratabilir. 
 • Kimyasallar: Bebeğinize doğumdan sonra enfeksiyonları önlemesi için verilen damlalardan dolayı oluşabilir. 

Bebeklerde Göz Nezlesinin Belirtileri 

Göz nezlesi, sebeplerine bağlı olarak belirtilerinde de değişiklikler gösterir. Bebeklerde göz nezlesinin en yaygın belirtileri ise şunlardır: 

 • Sürekli olarak göz yaşı dökülmesi.  
 • Bebeğin ışığa karşı hassasiyeti. 
 • Sürekli burun akıntısı. 
 • Gözün beyaz kısmında ya da göz kapağında pembeleşme. 
 • Bebeğin sürekli gözünü kaşıması.  
 • Gözde genel bir kızarıklık hali. 
 • Beyaz, yeşil ya da sarımsı renklerde göz akıntısı. 

Bu belirtilerden bir ya da birkaç tanesini bebeğinizde görüyorsanız hemen doktorunuza gitmeniz gerekiyor. Göz nezlesi bebeklerde büyük bir soruna dönüşebiliyor. Bu yüzden göz nezlesi asla evde tedavi edilebilecek bir durum değildir.  

Bebek Göz Nezlesi Tedavisi 

Bebeklerde göz nezlesinin tedavisi de sebeplerine bağlı olarak değişiklikler gösterir. Örneğin virüse bağlı olan göz nezlesi kendi kendine bile iyileşebiliyorken, bakteriyel göz nezlesi için göz damlası ya da antibiyotik içerikli jel kullanmanız gerekebilir. Doktorunuza danışarak ilaç kullanımına başlayabilirsiniz. Doktor tavsiyesi ile kullanacağınız ilaç ve tedavi yönteminin dışında, sizin de evde uygulamanız gereken birkaç tedavi yöntemi vardır. Şu adımları izleyebilirsiniz: 

 • Bebeğinizin göz bölgesini, günde en az 3 defa ılık su ile ıslatılmış bir pamuk yardımıyla temizleyin. Bu işlemi yapmadan önce de ellerinizi yıkamayı ve sterilize etmeyi unutmayın. 
 • Bebeğinizin göz kapaklarına dikkatli bir şekilde soğuk baskı uygulayın.  
 • Göz kuruluğunu önlemek için doktorunuza danışarak yapay gözyaşı kullanın. 
 • Bebek göz nezlesi temizliğinde göz akıntılarını temizlerken her zaman kullan at malzemeler kullanın. 
 • Göz nezlesi süresi boyunca havlu, yastık, çarşaf ya da kıyafet paylaşımında bulunmayın. Hastalık bittiği zaman ise tüm eşyalarınızı kaynar suda yıkayın. 

Bebeğiniz için tüm önlemleri alıyor olsanız da bebeğinizin de dış dünyaya maruz kalacağını unutmayın. Bunun gibi sorunları her zaman yaşama olasılığı var… Her zaman doktor kontrolünde dikkatlice bakımlarını yaptığınız zaman endişelenmeniz gereken bir durum söz konusu olmayacaktır. Anne ve babaların göz nezlesi ile ilgili bilinçlenmesi oldukça önemlidir. Bu sayede bebeğinizin çabuk iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebek Anne Dünyası olarak size ve bebeğinize sağlıklı bir ömür dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeğinizin İlk Yemeği: Ağız Sütü (Kolostrum)

Bebeğinize vereceğiniz ilk sütünüz olan kolostrumun (ağız sütü) ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Kolostrum sütü doğum …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?