Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebek Nasıl Yıkanır?

Özellikle ilk defa anne – baba olmuş olanların aklını kurcalayan ve endişelendiren bir soru… Minicik bebeğinizin kulağına, burnuna su kaçmasından, üşüyüp hasta olmasından, sudan korkmasına sebep olmaktan ne kadar çekindiğinizi biliyoruz. Ancak sizi temin ederiz ki, başlarda korktuğunuz ve çekindiğiniz bu banyo aktivitesi, ileride bebeğinizi ve sizi oldukça rahatlatacak ve sakinleştirecek bir rutine dönüşüyor. Bebeğin yıkanması için akşam 19:00 ila 21:00 arası saatleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Böylece bebeğiniz banyodan sonra güzel bir beslenme ile rahat bir uykuya dalabilir. Hem de bu şekilde bebeğinizi de bir rutine alıştırmış olursunuz. Öncelikle yeni doğan bebek nasıl yıkanır diye merak ediyorsanız, yazımızın devamında sizin için araştırmış olduğumuz adımları izleyerek yeni doğan bebeğinize güzel bir banyo yaptırabilirsiniz…

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni doğan bebekler doğumundan 24 saat sonra yıkanmalıdır. Çünkü bebeğiniz 9 ay boyunca içerisinde bakteri barındırmayan bir ortamda büyüyor. Bu ortamdan ayrıldıktan sonra da vücudunda doğal olarak koruyucu bir bakteri floryası bulunmuyor. Bunun oluşması da yaklaşık 24 saati buluyor. Eğer doğumdan sonra bebeğinizi hemen yıkarsanız bebeğinizde enfeksiyon oluşturma riskini de arttırmış olursunuz. Ancak eğer bebeğiniz kanlı ise 24 saat boyunca vücudunda kan kalması da sağlıklı değildir. Böyle bir durumda ise bebeğinizi sabun ya da şampuan olmadan suyun altında temizleyebilirsiniz. Bebeğinizin küvet banyosu yapabilmesi için göbek bağının düşmüş olması gerekiyor. Göbek bağının düşmesi ise 1 hafta ila 2 haftalık bir sürede gerçekleşiyor. Göbeği düşmemiş bebek nasıl yıkanır ve göbek bağı düştükten sonraki bakımı nasıl olmalıdır diye merak ediyorsanız, daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın! (göbek bağı ile ilgili blog yazısına yönlendirme linki koyabiliriz)

Yeni doğan bebeğinizi yıkarken suyun sıcaklığına çok dikkat etmelisiniz. Suyun sıcaklığı ise 36.5 ila 37 derece olmalıdır. Yeni doğan bebek şampuanı, yeni doğan banyo lifi, yeni doğan bebek havlusu gibi ihtiyaçlarınızı ve çok daha fazlasını bebekannedunyasi.com’daki güvenilir markalardan sipariş vererek tedarik edebilirsiniz. Bunun için banyo kategorimizi inceleyebilirsiniz! Yine sitemiz üzerinden tedarik edebileceğini yüzde yüz pamuklu ve yumuşak giysileri de banyodan sonra bebeğinize giydirmeyi unutmayın!

Bebeğinizi besledikten 2 saat sonra yıkamanız gerekmektedir. Yani ne aç olmalı ne de tok. Aç iken huzursuzluk çıkarabilir ve tokken kusabilir. Bebeklerin banyosu için özel olarak üretilen küçük küvetler var. Bu küvetler sayesinde özellikle sırtı olmak üzere bebeğinizi çok daha rahat yıkayabilirsiniz. Duşakabinde bebek yıkamak için özel olarak üretilen küvetler sayesinde hiçbir zorluk yaşamadan bebeğinize banyo yaptırabilirsiniz. Eğer henüz banyo küveti almadıysanız ya da banyo küvetinde bebeğinizi yıkamaya alışamadıysanız bebek kucakta nasıl yıkanır diye merak ediyorsunuzdur. Bunun için bebeğinizin kafasını boynunuza denk getirecek şekilde kucağınıza alıp onunla beraber banyo yapabilirsiniz. Ancak şimdiden söylememiz gerekir ki, bu sizin için çok daha zor bir seçenektir. Bebeğiniz üşüyebilir ve siz de yorulabilirsiniz. Banyo küveti edinmeniz ve buna alışmanız sizin için çok daha rahat olacaktır.
6 aylık bebek banyosu serüveniniz 6. aya kadar devam eder. 6 ay boyunca bebeğinizi her gün yıkamanız tavsiye edilir. Bu hem bebeğinizi rahatlatacaktır hem de suyu sevmesini sağlayacaktır. 6. aydan sonra bebeğinizi 2 günde bir yıkayabilirsiniz. Bu arada, bebeğinizi tek başınıza yıkamaktansa 2 kişi yıkarsanız çok daha kolay olacağını söylemek isteriz. Yapmanız gereken en önemli şeyler bebeğinizi yalnız bırakmamak, banyo filesine koysanız bile onu tutmayı bırakmamak ve banyo yaptırırken ihtiyaç duyacağınız her malzemeyi önceden hazırlamış olmak! %100 pamuklu bornozunu da banyodan sonra hemen minik bebeğinize giydirmeyi unutmayınız. 😊 Umarız faydalı olabilmişizdir. Bebekannedunyasi.com ailesi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

1 Yoruma

  1. teşekkürler güzel faydalı bir bilgiler vermişsiniz teşekkürler

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?