Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebek Tırnakları Nasıl Kesilmeli? 

Bebek Tırnakları Nasıl Kesilmeli? 

Çiçeği burnunda annelerimiz minik bebeklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için her şeyi yaparlar… Çünkü evlatlarının gözlerinin önünde büyüdüğünü ve günden güne geliştiğini izlemenin değeri paha biçilemezdir. Elbette ki bebeklerinizi büyütürken korktuğunuz ve çekindiğiniz bir sürü işlem olacaktır. Bunlardan bir tanesi de bebeklerin tırnak kesimi… Sizin de bebek bakımında en çok korktuğunuz konu tırnak kesimi mi? Bebeğinizin minicik parmaklarındaki o küçük tırnakları kesmekten çekiniyor musunuz? Ancak bebeğinizin sağlığı için de kesmeniz gerekiyor… Aksi takdirde o minik tırnakları ile yüzünü ve vücudunu çizebilir.  O zaman Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda bebeklerin tırnaklarını kesmek ile ilgili aradığınız bütün detayları bulabilirsiniz. Yeni doğan bebeğin tırnakları ne zaman kesilir, bebeklerin tırnak kesimi nasıl olmalıdır, bebeğin tırnakları ne zaman kesilir gibi ve buna benzer bütün sorularınızın cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz… 

Yeni Doğan Bebeğin Tırnakları Ne Zaman Kesilir? 

Bebekler doğumundan belli bir aya gelene kadar hareketlerini çok fazla kontrol edemiyor. Bu yüzden ellerini ve bacaklarını sürekli hareket ettiriyorlar. E haliyle bu durumda ellerindeki tırnaklar ile yüzlerini ve vücutlarını çizebiliyorlar. Bebeklerin tırnaklarının ilk kesimi, bebeğin gelişimine göre farklılıklar gösterebiliyor. 1 haftada tırnakları uzayan bebekler de var, 2-3 hafta sonra uzayan da. Yine de ortalama olarak bebeklerin tırnak kesimi ilk 15 gün içerisinde gerçekleştiriliyor. 

Bebeklerin Tırnak Kesiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

  1. Aydınlık Ortam: Bebeğinizin tırnaklarını kesmeden önce işlemi gerçekleştireceğiniz odayı güzelce aydınlatmanız gerekiyor. Çünkü tırnakları o kadar küçük ki, karanlık ortamda gözünüz görmeyebilir ve bebeğinize zarar verebilirsiniz! 
  1. Banyo Sonrası: Bebeklerin tırnaklarını kesmek için en uygun zaman banyodan çıktıktan sonradır. Çünkü banyodan sonra bebeğinizin tırnakları yumuşar ve böylece zorlanmadan ve canını acıtmadan bebeğinizin tırnaklarını kolayca kesebilirsiniz. 
  1. Uyurken Kesmek: Bebekler oldukça hareketli oldukları için muhtemelen tırnak kesimi sırasında da hırçınlaşacak ve ellerini sürekli hareket ettirecek. Garantisini bile verebiliriz ki, onu sabit tutmaya çalıştığınız için çığlık çığlığa ağlayarak bu işlemi sizin için neredeyse imkansız hale getirecek… İşte bu sorunu önlemek için bebeklerin tırnaklarını uyku sırasında kesmek oldukça mantıklı bir fikir. Ilık bir banyodan sonra güzelce beslenmiş, mışıl mışıl ve derin bir uykuya dalmışken bebeğinizin tırnaklarını kolaylıkla kesebilirsiniz. Hem de siz tırnaklarını keserken uyansa bile kısa süre içerisinde tekrar uykuya dalacaktır.  
  1. Yardımlaşma: Tek başınıza bebeğinizin tırnağını çekmekten çekiniyorsanız, babasından ya da bir yakınınızdan yardım isteyebilirsiniz. Böylece o bebeğinizi tutarken siz de rahat rahat tırnaklarını kesebilirsiniz. 
  1. Doğru Tırnak Makası Seçimi: Minik bebeğinizin tırnaklarını kesmek için özel olarak üretilmiş çeşit çeşit tırnak makası var. Önemli olan doğru makası seçebilmeniz! Örneğin ilk 6 ay çıt çıtlı değil, küt ve yuvarlak kenarlı tırnak makaslarını tercih etmelisiniz. Ayrıca tırnak makası çok keskin olmamalı, tırnakların kavisine uygun şekilde olmalı ve paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş olmalı. Sizin elinizin de kolay kavrayacağı bir makas seçmelisiniz. Tırnak makası modellerini sitemizden inceleyebilir, size en uygun olanı sipariş edebilirsiniz! 

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmeli? 

Öncelikle bebeğiniz uyanıksa onu en rahat ettiği pozisyonda tutun. Tırnaklarını keseceğiniz eli kavrayın ve parmağını tutun. Daha sonra tırnak şekline göre kesim işlemini gerçekleştirin. Sivri kalan kısımlar için ise bebek törpüsü kullanmalısınız. Bebek törpüleri modelleri için sitemize göz atabilirsiniz! 

Unutmayın! Bebeğinizin tırnaklarını kestikten sonra ayaklarını ve ellerini yıkamalısınız! Tırnak makasını da kesimden sonra alkol ile temizlemeli ve kurutmalısınız. Bebeğiniz ile birlikte sağlıklı ve mutlu günler dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?