Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebek Tuzlama 

Bebek Tuzlama 

Bebek tuzlama hiç olur mu? Bebek tuzlanır mı? Diye soruyorsanız; evet oluyor! Ancak bilinenin aksine bebeği tuzlamak oldukça zararlı ve ölümüne sebep olabilecek kadar tehlikeli! Ne yazık ki yeni doğan bebeği tuzlamak ülkemizin birçok bölgesinde hala oldukça yaygın. “Bebekler neden tuzlanır?”, “Yeni doğan bebeği tuzlamak neden tehlikelidir?” gibi sorularınızın cevaplarını, Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Bebek Tuzlama Nedir? 

Bebeği tuzlamak aslında eski Roma kültürüne dayanıyor. Eskiden Romalı ebeler, yeni doğan bebeği tuzlamak için ağızlarına bir parça tuz sürüyorlarmış. Çünkü böyle yaptıkları zaman bebeğin sağlıklı olacağına ve kötülüklerden korunacağına inanırlarmış. Bu ritüel, bizim ülkemizde de bir Anadolu kültürü olarak uygulanıyor. Tabii bizdeki uygulamalar çok daha farklı. Peki bizim kültürümüzde bebekler neden tuzlanır? Bunun cevabı aslında bebeğin ileride terlediği zaman kötü kokmaması ve bebeklik döneminde pişik olmaması içindir. Bunun dışında bebek tuzlamanın bebeğe uğur ve bereket getireceğine de inanılıyor.  

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Tuzlanır? 

Bebeği tuzlama işleminin tarihi farklılıklar gösterebiliyor. Kimi anne bunu bebek ilk doğduğu zaman ilk banyosunda yapıyor. Bazı anneler göbek bağı düştüğü zaman bebeğini tuzlarken kimisi de  40. Gününde bebek  tuzlama işlemini gerçekleştiriyor.  

Bebek Nasıl Tuzlanır? 

Bebeği tuzlamanın 3 farklı yolu var… 

  1. İlk yöntemde; Öncelikle yeni doğan bebek ne zaman tuzlanır? Sorusunun cevabı olarak, bebeğin 40. gün banyosunda yıkanacağı küvet ılık su ile dolduruluyor ve içerisine 1 tatlı kaşığı tuz atılıyor. Bu tuzlu su karışımlı küvetin içinde bebeğin koltuk altları, bacaklarının iç kısımları, poposu, göbeği ve kasıkları ovuluyor. Bu tuzlu sudan da bir miktar ağzına sürülüyor. Bebeğin vücudunun kuru kalan kısımları da tuzlu su ile ıslatıldıktan sonra normal ılık su ile durulanıyor.  
  1. İkinci yöntemde ise tuz su ile karıştırılmadan bebeğin bütün vücuduna sürülüyor. Ardından bebek ılık su ile durulanıp vücudundaki tuzdan arındırılıyor. 
  1. Son bebek tuzlama yöntemi ise bebek normal bir şekilde banyo yaptıktan sonra temiz bir zemine yatırılıyor. Tuzdan geçirilmiş bir tülbende sarılarak 5-10 dakika kadar bu şekilde bekletiliyor. Daha sonra ılık su ile yıkanarak bebeğin vücudu tuzdan arınıyor. Bebeğinin cildinin daha yumuşak olmasını isteyen anneler ise ılık sudan önce ılık süt ile bebeğini tuzdan arındırıp daha sonra su ile banyosunu tamamlıyor. 

Ayrıca tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek için satılan bebek tuzlama setleri var. İri tuzlar bebeğin cildine zarar vereceği için ince tuzlar, öğütülmüş defne yaprakları ve karanfil de bu setin içerisinde yer alıyor.  

Yeni Doğan Bebeği Tuzlamanın Zararları 

Bebek tuzlama işlemi bazı bölgelerde yenidoğan döneminde yapılıyor. Ancak bebeğin yaşamının ilk zamanlarını kapsayan bu evrede, bebeklerin ölüm tehlikesi çok yüksek! Her şeyine titizlik ile yaklaşılması gereken bu yenidoğan sürecinde bebeği tuzlamak ölümüne kadar sebebiyet verebiliyor. Çünkü yeni doğan bebeği tuzlamak vücutta sıvı kaybına ve beyin kanamasına yol açabiliyor. Bu ritüelleri abartıp bebeğinin vücudunu toprak ile saran aileler de var. Bu da bebeklerin tetanos olmasına yol açıyor. Aile büyüklerinizden gelen bu teklif ve ısrarları dinlememeniz gerekiyor. Bütün doktorlar ve uzmanlar bebek tuzlama geleneğinin son bulması gerektiğini söylüyor. Bebeği tuzlamak sanılanın aksine oldukça zararlı ve sağlıksız. Lütfen doktorunuza danışmadan bebeğinizi yabancı maddeler ile muhatap etmeyin sevgili anneler! Bebek Anne Dünyası olarak bebeğinize ve size sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?