Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebekler Ne Zaman Emekler

Bebekler Ne Zaman Emekler

Bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini hayranlıkla seyrediyor, onun bir sonraki gününü hep merak ediyorsunuz değil mi? Acaba bir ay sonra ne yapacak, 2 ay sonra nasıl gelişim gösterecek diye onu dikkatle izlediğinizi biliyoruz! Bebek Anne Dünyası olarak sizler için bu yazımızda da bebekler kaç aylıkken emekler sorunuzun cevabını araştırdık. Bebekler ne zaman oturur emekler, bebekler ne zaman emeklemeye başar gibi soruların cevaplarını ve bebeğinizin emekleme süreci ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bebeğinizin emekleme süreci oldukça önemli bir süreçtir ve her zaman olduğu gibi bu süre zarfında da bebeğinizin yanında olup ona yol göstermeniz gerekmektedir. Dilerseniz detaylara geçelim…

Bebeğinizin gelişiminin en önemli noktalarından biri olan emekleme sürecinde sizin de bebeğinize yardım edebileceğiniz birçok nokta var. Öncelikle söylememiz gerekiyor ki, bebeğiniz 6.aydan itibaren oldukça hızlı bir gelişim sürecine giriyor. Her şeyden önce artık dengesini sağlamaya çalışarak dik oturabiliyor, sizinle iletişim kurmaya çalışıyor ve anne sütü dışındaki gıdaları da alabiliyor. Bebek emeklemesi de genellikle 6. aydan sonra gelişim gösteriyor. Bebeklerde emeklemek oldukça önemli bir aktivite. Çünkü ilk önce bebeğinizin kollarının ve bacaklarının gelişmesini sağlıyor. Ayrıca bebek emeklemesinden bebeğinizin gelişimi ile ilgili fikir sahibi de olabiliyorsunuz. Doğru şekilde emekleyen bebekler bu hareketleriyle kaba motor becerilerini geliştiriyor. Her bebekte değişiklikler gösterse de bebeğiniz en erken 6, en geç 8. ayından itibaren emekleme çalışmalarına başlayacak! Doğru emekleme hareketleri için de 9. ayına kadar sürünmeyle yetinebilir. Yani bebekler kaç aylıkken emekler sorusunun cevabına ortalama 6 ila 9 aylık arası diyebiliriz.

Ancak sakın bebeğiniz 8 aylıkken emeklemeye çalışmıyor diye paniklemeyin. Söylediğimiz gibi, her bebekte değişiklik gösteren emekleme süreci bazen 6. ayda başlar, bazen de 9 aylıkken bile poposunun üzerinde sürünerek emeklemeye çalışır. Endişelenecek hiçbir durum söz konusu değildir. Tek bilmeniz gereken bebeğinizin en geç 10 aylıkken her bebek gibi emeklemeye başlaması gerektiğidir.


Bebeklerin Emeklemesi

Bebeğiniz emekleme çalışmaları yaparken muhtemelen onunla çok eğleneceksiniz. 😊 Çünkü bu işin nasıl yapıldığını bilmediği için kendince doğaçlama hareketler geliştirecek ve kendince uygun pozisyonu aramaya çalışacak. Bebeğinin emekleme döneminde bacaklarından daha çok kollarını kullanıp yerde sürünmesi sizi korkutmasın! Bunun tek sebebi kollarının bacaklarına nazaran daha güçlü bir yapıda olması. İşte bu gibi durumlarda siz ebeveynler devreye giriyorsunuz. Bebeğinize nasıl emeklemesi gerektiğini siz göstereceksiniz. Evet yanlış duymadınız! Tıpkı bir bebek gibi yerde emeklemeye, bebek emeklemesi yapmaya başlayacaksınız. Siz doğru şekilde emekleyeceksiniz ki bebeğiniz de sizden görüp aynı hareketleri yapmaya çalışsın. Bebeklerin algılarının ve izleme kabiliyetinin ne kadar güçlü olduğunu sakın unutmayın! Sizden ne görürlerse taklit etmeye çalışacaklar. Bu yüzden her konuda olması gerektiği gibi emekleme konusunda da doğru bilgiyi bebeğinize ancak siz verebilirsiniz.
Bebeğiniz emeklemeyi öğrendiği zaman evin içerisinde bütün gün gezindiği zamanlar başlayacak demektir! Evin her yerinde gezindiğini, kendi imkanları ile yaşadığı evi keşfe çıktığını gördüğünüz zaman ne kadar mutlu olacağınızı tahmin bile edemezsiniz… Yalnız bu, gün boyu evde emekleme işi bebeğinizin dizlerini tahriş edebilir. Bu yüzden ona bir emekleme dizliği alırsanız bebeğinizin dizlerinin incinmesini engelleyebilirsiniz. Sitemiz üzerinden emekleme dizliklerine göz atıp dilediğinizi sipariş edebilirsiniz. Bebekannedunyasi.com ailesi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu söylemekten mutluluk duyuyoruz!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?