Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebeğinizin gün be gün gözlerinizin önünde büyümesini ve gelişmesini ne kadar büyük bir heyecan ile seyrettiğinizi tahmin edebiliyoruz… Onu içinizde hissettiğiniz ilk andan beri duyduğunuz bağlılık ve sevgi, elbette o doğduktan sonra da güçlenmeye devam ediyor. İlk temel hareketlerini ne zaman yapacağı da siz kıymetli anneler için büyük bir merak konusu oluyor. Bebeğiniz emekleme, yürüme, konuşmadan ziyade ilk önce oturmayı öğreniyor! Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “bebekler ne zaman oturmaya başlar?” “bebekler ne zaman desteksiz oturur?” “bebek kaç aylıkken oturur?” “bebeklerde oturma kaç aylıkken başlar?” gibi sorularınızı cevaplıyoruz. Siz de bebeğinizin ne zaman oturma denemeleri yapacağını ve ne zaman desteksiz bir şekilde oturabileceğini merak ediyorsanız bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz…

Bebekler Kaç Aylıkken Oturur?

Bebekler genellikle oturma denemelerine 4. aylarında başlar ve 7. aylarına kadar bu denemelerine devam ederler. 8. aylarına geldiklerinde de desteksiz oturma, otururken dik durma gibi çalışmalara başlarlar. Bu süreçte bebeğinizin vücudunu ve kafasını dik tutabilmesi için ona destek vermeniz gerekir. Ancak genellikle 8. aylarının sonlarına doğru bebekler tek başlarına desteksiz ve yardımsız dik oturabilirler.

Bebekler Oturmaya Nasıl Alışır?

Bebekler temel hareketlerini içgüdüsel olarak gerçekleştirse de, en başta siz anne babaların onları bu hareketlere alıştırmanız gerekir. Bunun için de öncelikle gelişim basamaklarını dikkatlice incelemek lazım. Bebeğinizi doğduğu andan itibaren oturur pozisyonda tutmaya çalışırsanız, gelişimini tamamlamadığı için yana devrilir ya da sabit kalamaz. Bebeğinizin oturabilmesi için en başta boynunu sabit tutabilmesi gerekir. İlk önce yüz üstü emekleme pozisyonunda başını sürekli kaldırmakla boyun gelişimine başlar. Daha sonra yavaş yavaş oturur pozisyondayken birkaç saniye dik durabilir. Boyun kasları geliştikçe de kafasını dik tutmayı öğrenir. Sonra destek ile oturabilirken bir de bakmışsınız ki desteksiz bir şekilde oturabiliyor!
Bebekleriniz 4. ayına kadar en çok kol, boyun, bacak ve sırt kaslarını geliştirir. Yüz üstü pozisyonda kafasını kaldırıp etrafa bakması, sırt üstü yatarken sürekli bacaklarını havaya kaldırıp hareket ettirmesi, kısacası yaptığı her hareket gelişimi için bir egzersizdir. Sırt üstü yatarken kafasını hafif de olsa kaldırabiliyorsa boyun kasları güçlenmeye başlıyor demektir. Elbette ki bu bebeğinizin 4 aylıkken oturacağı anlamına gelmez. Ancak kaslarının gelişmeye başladığını fark ettiğiniz andan itibaren oturma çalışmalarına başlayabilirsiniz. 4. aylarının sonlarına doğru koltuk altlarına, kalçalarının yanına yastık yerleştirdiğinizde bebeğiniz oturma denemelerine başlar. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey bebeğinizi bu pozisyonda 10 dakikadan fazla tutmamanız ve yanından bir an bile ayrılmamanız gerektiğidir. Bebekler

Ne Zaman Desteksiz Oturur?

Bebekler ne zaman desteksiz oturur sorunuzun cevabına, 6.aydan itibaren diyebiliriz! Bu aşamada bebeğinizin kasları hızla gelişmeye ve güçlenmeye devam ederek, bebeğinizin desteksiz oturması için gerekli seviyeye gelir. Kendini dik tutmaya çalışırken başlarda sendelese de, devrilse de, titrese de korkmayın! Siz onu yine oturmaya teşvik ettikçe bebeğiniz oturma alışkanlığını kazanacaktır.

Bebeğiniz Oturmuyorsa…

Bebeklerde oturma denemeleri 4 ila 8 ay arasında başlıyor dedik. Sizin bebeğinizde bu aylarda oturma denemeleri başlamadıysa sakın endişelenmeyin. Her bebeğin gelişimi farklı ilerler. Sizin bebeğiniz 8. ayından sonra da oturmayı deneyebilir. Ancak bebeğiniz 9. ayına gelmiş ve hala oturamıyorsa ya da 5. ayını geçiyor ve başını dik tutamıyorsa, bir doktora götürmeniz gerekir. Prematüre (erken doğum) bebekler bu aşamalara diğer bebeklerden daha sonra da gelebilir.
Sizler için hazırladığımız bu yazımızda “bebekler ne zaman oturmaya başlar?” sorunuzu cevaplamaya çalıştık. Bebekannedunyasi.com ailesi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu söylemekten mutluluk duyuyoruz!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?