Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar

Bebeğinizin gelişimi ile ilgili ne kadar ilgili olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Onun yanınızda büyüdüğünü izlemek ve günler geçtikçe yeni şeyler öğrendiğine tanıklık etmek paha biçilemez bir duygu. Ne zaman emekleyecek, ne zaman anne, baba diyecek, ne zaman yürüyecek… Heyecan ile bebeğinizin gelişimini gözlüyorsunuz. Bizler de Bebek Anne Dünyası ailesi olarak merak ettiğiniz her konu hakkında sizlere bilgi vermek için buradayız. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda bebek ne zaman yürür sorunuzu cevaplandıracağız. Her anne baba gibi siz de bebek en erken ne zaman yürür ve bebek en geç ne zaman yürür, benim bebeğim ne zaman yürüyecek gibi soru işaretlerine sahipsiniz, biliyoruz. Sağlıklı bir bebek ne zaman yürür, bebeğinizi yürümeye nasıl alıştırabilir ve özendirebilirsiniz? Bütün bu sorularınızın cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım!
Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, bebeğiniz sizi rol model olarak alıyor ve siz ne yaparsanız aynısını yapmaya çabalıyor. Bu şekilde 8 – 9 aylıkken emeklemeyi öğrendi ve şimdi de paytak adımlar ile yürümeye çalışacak! Çünkü çevresindeki herkesin ayakta durduğunu ve adım attığını görüyor ve kendisi de aynı hareketleri yapabilmek istiyor. Emeklerken ayağa kalkmak için ve o minik ayakları ile adım atmak için nasıl bir çaba sarf ettiğini gördükçe heyecandan çıldırabilirsiniz… Elbette ki en başta yürüyüp koşmaya başlayamasa da sürekli ayakta durmaya çalışarak sizleri örnek almaya çalışıyor. Peki bebekler ne zaman yürür?


Bebek Ne Zaman Yürür?

Bebekler genel olarak 12. Aylarından itibaren ilk adımlarını atmaya başlar. 12 ila 18 aylık süreç içerisinde de yürüme eylemine iyice alışır. Ancak tabii ki her bebekte bu süre zarfı değişebilir. Bazı bebekler de 18. Ayından itibaren ilk adımlarını atabilir. Altında çok ciddi sebepler yatmadığı sürece bu durum korkulacak bir şey değildir. Yani bebek en erken ne zaman yürür sorusunun cevabı 12 iken, bebek en geç ne zaman yürür sorusunun cevabı 18 aydır. Ancak bebeğiniz 19 aylık olmasına rağmen hala yürümüyorsa bir uzmana görünmesi gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. Tabii ki her bebek birbirinden farklı olduğu için genel olarak çok fazla endişelenilmesi gereken bir durum söz konusu değildir. Ancak bebeklerin de geç yürümesinin belli başlı sebepleri vardır. Yazımızın devamında bebeğinizin geç yürümesinin sebeplerini de bulabilir ve buna dikkat ederek bebeğinize destek olabilirsiniz.
Bebeğinizin yaşına göre fazla kiloya sahip olması, emeklemeyi çok iyi öğrendiğinden dolayı ulaşmak istediği her şeye emekleyerek ulaşabiliyor olması, yürüme denemeleri yaparken yaşadığı travmalar (düşmek, korkmak, çarpmanın etkisi ile canının acıması vb.), yürümek için cesaretlendirilmemesi, gelişimindeki bozukluklardan kaynaklı nedenler ve bunun gibi sebeplerden dolayı bebeğiniz geç yürüyebilir. Unutmayın ki sizler anne ve babası olarak bebeğinizin ilk öğretmenlerisiniz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da sizden örnek alarak hareket edecekler. Bu yüzden bebeklerin yürümesi için yapılabilecek her maddenin üzerinde titizlikle durmalısınız. Bebeğiniz ile beraber emeklemeli, ayağa kalkmak ve adım atmak için doğru hareketleri ona göstererek öğretmelisiniz. Ayrıca bebeklerin adım atmasını kolaylaştıracak ilk adım salıncaklarından da oldukça yarar görebilirsiniz. Sitemiz üzerinden bebek ürünlerini inceleyebilir, dilediğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz. Bebek Anne Dünyası.com ailesi olarak her anınızda yanınızda olduğumuzu söylemekten mutluluk duyuyoruz!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?