Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebeklerde Babinski Refleksi

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, ancak kendisini güvende hissettiği yerden çıkıp, bir sürü ses ve hareket ile karşılaştığı bir dünya ile tanışıyor. Bebeklerde babinski refleksi, bebeklerde yakalama refleksi ve bebeklerde sıçrama refleksi olarak da adlandırılan moro refleksi, yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen bebek refleksleri arasındadır. Peki babinski refleksi nedir? Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda bebeklerde babinski refleksi konusunu ele aldık. Babinski refleksi ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz! 

Babinski Refleksi Nedir? 

Babisnki refleksi 2 yaşına kadar bebeklerde görülür. Yenidoğan bebeklerin belli bir uyarıcı türünü hissederken ürettikleri otomatik tepkilerdir. Bebek ayak başparmağını yukarı doğru hareket ettirir ve bebeğin tabanı uyarıldığında diğer ayak parmaklarını da hareket ettirmeye başlar. Bebeklerin bu reflekslerine de babinski refleksi denir. Genellikle 2 yaşa kadar görülse de bazen 1 yaş civarında da kaybolabilir. Genellikle bebek yürümeye başladıktan sonra yavaş yavaş kaybolur. Babinski refleksi bebeğinizde 2 yaşına basmadan önce kaybolduysa mutlaka bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.  

2 Yaşından Büyük Bebeklerde Babinski Refleksi 

Eğer bebeğiniz 2 yaşını geçmişse ve hala babinski refleksi devam ediyorsa, bu merkezi sinir sistemi bozukluğu demek olabilir! Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza danışmalı ve bebeğinizi bazı kontrollerden geçirmelisiniz. Bunu test etmek için ise bebeğinizin ayağının yan kısmını düz bir alet ile ovalamanız yeterli olacaktır. Tabii ki bu nesnenin bebeğin cildinde herhangi olumsuz bir duruma veya ağrıya sebep olmaması gerekir. Bacağın belirli bölümlerine hafif baskı uygulanarak da fark edilebilen babinski refleksi için yine de en etkili yöntem ayağın yan kısmının uyarılmasıdır. 

babinski-refleksi

Babinski Refleksleri Nasıl Anlaşılır? 

Bükülme: En yaygın görülen refleks ayak parmaklarının bükülmesidir. Sağlıklı bir yetişkinde ayaklar uyarıldığı zaman, topuğu oluşturan kemik vücuttan geçen bir merkezi çizgi boyunca ilerler. 

Uzatma: Bebeklerin gösterebileceği bir diğer tepki ise uzatma refleksidir. Ayak baş parmağının uyarıcı sonucu uzamasıyla beraber diğer parmaklar da uzatılır. “Pozitif Bobinski” olarak da adlandırılan bu tepki özellikle yenidoğan bebeklerde görülür ve çok normaldir.  

Belirsiz Tepkiler: Bazı durumlarda ise bebek uyarıldığı zaman belirsiz tepkiler verebilir. Bebeğin ayak parmakları esneyip açıldıktan sonra yayılabilir. Bazen de bu refleksler tek bir ayakta görülebilir.  

Babinski Refleksi Ne Kadar Sürmeli? 

Babinski refleksi kesinlikle 2 yaşın altındaki bebeklerde bulunmalıdır. Bu refleks, bebeğiniz yürümeye başladıkça azalır ve 2 yaşından sonra da tamamen kaybolur. Fleksör refleksi devam eder. Bunun dışında eğer babinski refleksi ilk 6 ayda gerçekleşmezse bu da olumsuz bir durum sayılır. Babinski refleksinin ilk 6 ayda gerçekleşmemesi beyin felci, zeka geriliği ya da motor gecikmesi gibi anormalliklerin işaretçisi olabilir. Bu durumda kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekiyor. 2 yaşından büyük çocuklardaki bobinski refleksi ise koordinasyon eksikliği, zayıflık ve yorgunluk ve kas hareketlerini kontrol etmede zorluk gibi semptomlara neden olabilir. 

Bebeğiniz ile ilgili bir anne olarak babinski refleksine de dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Bunun dışında bütün bebek refleksleri de bebeğinizin gelişimini sizlere gösterebilir. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak size ve bebeğinize sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeğinizin İlk Yemeği: Ağız Sütü (Kolostrum)

Bebeğinize vereceğiniz ilk sütünüz olan kolostrumun (ağız sütü) ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Kolostrum sütü doğum …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?