Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebeklerde Burun Tıkanıklığı 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı 

Minik bebeğinizin sağlığını ne kadar önemsediğinizi ve onu her türlü tehlikeden korumak istediğinizi biliyoruz… Burun tıkanıklığı bebeklerde yalnızca nefes almada sıkıntı yaratmaz, aynı zamanda bebeğinizin uyku ve beslenme düzenini de bozar. Eğer nefes alamazsa bebek de burun tıkanıklığından fazlasıyla rahatsız olur. Bunun dışında bebeklerde burun tıkanıklığı bebeğinizin sürekli huzursuz olmasına da yol açar. Peki bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur? Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Yenidoğan bebekte burun tıkanıklığı neden olur?”, “Bebeklerin burun tıkanıklığı nasıl açılır?”, “Burun tıkanıklığı bebeklerde nasıl geçer?” gibi sorularınızı cevaplandırdık. Biricik bebeğinizin rahat rahat nefes alması için neler yapabileceğinize gelin beraber bakalım… 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur? 

  • Mevsime bağlı olarak çok sık rastlanan grip, nezle ya da sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları. 
  • Alerjik hastalıklar. 
  • Geniz eti. 
  • Burundaki anatomik bozukluklar. 
  • Kuru havalar.  
  • Burunda biriken kan. (hematom) 
  • Burunun içerisine yabancı cisim kaçması. 
  • Nadiren de olsa kistler, tümörler bebeklerde burun tıkanıklığına neden olur. 

Bebeklerin Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? 

İzotonik sodyum klorür, yani bilinen adı ile tuzlu su solüsyonu. Yenidoğan bebekte burun tıkanıklına oldukça etkili olan bu solüsyonu eczanelerden damla ya da sprey olarak satın alabilirsiniz. Bebeğiniz çok küçükse bizim önerimiz damla olarak satın almanız. Bebeğinizin her iki burun deliğine de birer damla olarak sıkabilirsiniz. Yeterli olmazsa dozu iki damlaya çıkarabilirsiniz. Eğer bebeğinizin burun tıkanıklığı yoğun ise bu işlemi günde 4-5 kere uygulayabilirsiniz. Tabii ki bunun için doktorunuza danışmanızda fayda var.  

Bebek burun aspiratörü de “Bebeklerin burun tıkanıklığı nasıl açılır?” sorusunun en güzel cevaplarından bir tanesidir. Bebekler için burun aspiratörlerinin ise iki çeşidi vardır. Birincisi pompa şeklindeki aspiratörler, ikincisi de nefes ile çalışan burun aspiratörleri. Nefesle çalışan burun aspiratörleri pompalı olanlara nazaran çok daha etkilidir. Kullanımı da oldukça kolaydır. Aspiratörün bir ucunu bebeğinizin burnuna yerleştiriyorsunuz ve diğer ucunu da kendi ağzınıza alıp çekiyorsunuz. Burun tıkanıklığı bebeklerde huzursuzluklara sebep olsa da aspiratörü çok kullanılırsa bebeklerin burnunu tahriş edebilir. Ayrıca aspiratör ile bebeğinizin burnunu temizlerken çok fazla zorlarsanız bebeğinizin burnu kanayabilir. Bu yüzden bu işlemi gerçekleştirirken elinizden geldiği kadar nazik hareketler sergilemelisiniz. 

Bebeklerde burun tıkanıklığını gidermenin en iyi yollarından birisi de bebeğinize sıcak bir duş aldırmanız. Sıcaklığı da abartmamakta fayda var. 😊 Oluşan buhar sayesinde burun tıkanıklığı yumuşar ve burun akıntısı yoluyla açılabilir.  

Burun içerisindeki silia adı verilen tüycükler, zararlı mikroorganizmaları süzerler. Eğer içinde bulunduğu ortam çok nemsiz ise bebekler burun tıkanıklığı yaşayabilirler. Bu yüzden bebeğinizin bulunduğu ortam ne çok kuru ne de çok nemli olmalıdır. Bebeğinizin odasını ve evi sık sık havalandırın. Kış aylarında da bebeğinizin uyuduğu odanın 24 derecede kalmasına özen gösterin.  

Uyurken bebeğinizin başını hafif yüksekte tutmanız da burun akıntısının genizde birikmesini engeller. Bu sayede bebeğiniz de daha rahat nefes alır. 

Bebeğinizi, burun tıkanıklığını giderme yöntemlerini uyguladıktan sonra burnu açıldığı an emzirmelisiniz ki ememediği zamanları karşılasın. Eğer ek gıdaya geçtiyseniz de sıvı gıdalar almasına özen gösterin. 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığını Giderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kesinlikle ama kesinlikle bebeğinizin burnuna kulak pamuğu ile müdahale etmemeniz gerekiyor. Bebeğinizin burnunu temizlerken nazik olmaya özen gösterin ki bebeğinizin burnu tahriş olmasın. Ayrıca içerisinde dekonjestan bulunan burun damlaları ve spreylerinin 2 yaşın altındaki bebeklerde kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Burun damlanızı ve spreyinizi mutlaka doktorunuza danışarak almalısınız. 

Umuyoruz ki yardımcı olabilmişizdir! Bebek Anne Dünyası ailesi olarak bebeğinize ve size sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?