Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebeklerde Diş Çıkarma 

Bebeklerde Diş Çıkarma 

Bebeğinizi doğurduktan sonraki ilk aylar bebeğinizin yeni dünyasına, sizin de anneliğe alışma süreciniz olarak tanımlanabilir. Onun gözünüzün önünde nasıl büyüdüğünü, her geçen gün neler öğrendiğini ve vücudunda nasıl değişiklikler meydana geldiğini izlemenin güzelliği anlatılamayacak kadar mükemmeldir… Bebeğiniz büyürken hem sizi hem de onu en çok zorlayacak dönemlerden birisi de bebeğinizin diş çıkarma dönemi olacaktır. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak bebeğinizin diş çıkarma dönemi ile ilgili merak ettiğiniz her konuyu araştırdık! Yazımızın devamında bebeklerde diş çıkarma sırası nasıldır, diş çıkarma ateş yapar mı, bebeklerde diş ağrısı nasıl geçer, bebekte diş çıkması belirtileri nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım!  

İlk olarak söylemek isteriz ki, her bebeğin gelişimi farklı ilerler. Ancak tabii ki genel ortalamaya bakacak olursak bebekler 6. aydan itibaren diş çıkarmaya başlayabilir. Bu süre 9. aya kadar uzayabilir. Ancak unutmamalısınız ki, bebeğinizin diş çıkarma süreci daha erken ya da daha geç de gerçekleşebilir… 

Bebekte Diş Çıkması Belirtileri 

Bebekte diş çıkmasının en yaygın belirtisi ateşlenmesidir! Diş etlerindeki şişmelerden dolayı bebeklerde diş çıkarma ateş yapabilir. Bu evrede bebeğinizin maksimum vücut sıcaklığı 38 derece olmalıdır. Eğer bebeğiniz ateşleniyorsa her zaman yaptığınız gibi ona ılık duş aldırmalı ve çok sıkı giydirmemelisiniz. Bunun dışında bebeklerde diş ağrısı oldukça şiddetlidir. Dişler diş etlerinden çıkarken fazlasıyla ağrı yapabilir. Özellikle ilk dişler ve azı dişleri çıkarken çok ağrı yapar. 1 yaşından sonra çıkarılan dişlerde bu ağrı hafifler. Ayrıca bebeğinizde gözle görülür bir salya artışı varsa bu da diş çıkaracağının belirtisidir. Buna bağlı olarak ağız kenarında ve çenesinde kızarıklıklar ve çatlaklar oluşur. Diş çıkarırken sürekli var olan salya ağız çevresini ve çeneyi tahriş edebilir. Aynı zamanda bebeğiniz diş çıkarırken fazlasıyla huzursuz olabilir, sürekli ağlayabilir ve uyku sorunları yaşayabilir. İştahı kesilebilir ve hafif hafif öksürebilir. Ayrıca dikkat edin! Bebeğiniz eline geçirdiği her nesneyi ağzına götürecek ve ısıracaktır. Çünkü diş etleri çok fazla kaşınıyor. 😊 Bebekannedunyasi.com’daki bebeklerin diş çıkarma dönemleri için ihtiyaç duyabileceği ısırma oyuncaklarını incelemenizi tavsiye ederiz!  

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası 

Bebeğinizin ilk olarak ön kesici dişleri çıkacak! Ya üst ya da alt ön kesici dişleri 6. ayından itibaren patlak vermeye başlıyor. 2 tane altta 2 tane üstte olmak üzere ön kesici dişleri gelişiyor. Bebeğinizin ilk çıkan dişleri ek gıdalara başladığı zaman besinleri keserken oldukça işine yarıyor. Bu dişler de 6 ila 7 yaşındayken de dökülüyor. Daha sonra yan kesici dişleri çıkmaya başlıyor. Yan kesici dişler de aynı ön kesiciler gibi besinleri kesme görevi görüyor. Yine 2 altta 2 üstte olmak üzere 4 adetten oluşuyor. Bu dişleri ise 9 ila 16 ay arasında çıkarmaya başlıyor. 9 ila 11 yaşında da bu dişleri dökülüyor. Üçüncü sırada ise köpek dişleri yer alıyor. 16 ila 23 ay arasında çıkan köpek dişleri, daha büyük oldukları için daha çok ağrıya neden olabilir… 2 altta ve 2 üstte olmak üzere 4 diş olarak yerini alıyor. Bu dişler de 9 – 12 yaşlarında dökülüyor. 13 ila 19 ayları arasında ilk azı dişleri çıkacak. Bu sayede bebeğiniz çiğneme fonksiyonu öğreniyor. 23 – 33 ayları arasında da ikinci azı dişleri çıkarak bebeğinizin diş çıkarma evresi tamamlanmış oluyor. Azı dişleri ise 10 ila 12 yaşları arasında dökülüyor.  

İlk andan itibaren bebeğinizin dişlerini fırçalamayı ve ona bu alışkanlığı kazandırmayı ihmal etmeyin! Bebek Anne Dünyası olarak sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?