Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebeklerde Sırt Dikeni 

Bebeklerde Sırt Dikeni 

Bir anne olarak bebeğinizin sağlığı ile ne kadar yakından ilgilendiğinizi ve ona gelebilecek en ufak bir zarardan bile korumak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızı biliyoruz. Bebeğiniz günden güne büyüyüp gelişirken siz de ondaki her değişikliği yakından izliyorsunuz. Bebeğinizin yumuşacık ve narin cildinde birdenbire sert ve dikensi yapılar mı belirmeye başladı? Endişelenmenize gerek yok. Bu gördüğünüz bebek sırt dikeni olarak adlandırılıyor! Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Sırt dikeni bebeklerde neden olur?”, “Yeni doğan bebeklerde sırt dikeni olur mu?”, “Bebeklerde sırt dikeni çıkarma nasıl olur?” gibi sorularınızın cevaplarını araştırdık. Haydi yakından bakalım, bebek sırt dikeni neymiş, neden oluyormuş ve nasıl çıkarılıyormuş… 

Bebek Sırt Dikeni Nedir? 

Bebeklerde sırt dikeni çıkarma, bebeğinizin arka gövdesinin deri altında bulunan, sertleşip sakal kadar sert kıllar olarak kendini gösteren tüylerdir. Aslında bebeğinizin sırtını ovalamadıkça dışarıdan fark edilmezler. Ancak dokunduğunuz zaman bu tüylerin ne kadar sert olduğunu ve diken gibi battığını anlayabilirsiniz. Tahmin edebiliyoruz ki, bebeğinizin narin, yumuşacık ve pürüzsüz teninde böyle tüylere rastlamak sizi endişelendirebilir. Fakat söylemek isteriz ki yeni doğan bebeğin sırtında diken olmasının sağlığına hiçbir etkisi yok, hatta canını bile acıtmıyor. Yalnızca kaşındırıyor. Bebek sırt dikeni daha çok erkek bebeklerde görülüyor. Bunun dışında yeni doğan bebekte sırt dikeninin daha fazla olduğu da söyleniyor. Şunu da eklemek istiyoruz; Sırt dikeni bebeklerde her zaman bilinene kıl görünümünde olmayabilir. Bazen de siyah noktalar halinde bebeğinizin arka gövdesinde oluşur ve bunu yalnızca dokunduğunuz zaman elinize batıyormuş gibi hissettiğinizde anlayabilirsiniz. 

Bebeklerde Sırt Dikeni Neden Olur? 

Aslında bu soru ile ilgili net bir bilgi vermek mümkün değil. Fakat uzmanların en çok üzerinde durduğu konu, annelerin bebeğin sırtını çok fazla ovalaması oluyor. Sürekli olarak ovalama hareketlerinin, bebeğin sırt bölgesindeki minik tüylerin yapısını bozduğu söyleniyor. Yapısı bozulan tüyler deri altına giriyor ve kalınlaşmaya başlıyor. Bu yüzden bebek sırt dikeninden uzak kalmak için özellikle banyo esnasında bebeğinizin sırtını çok ovalamamanız gerektiğini söyleyebiliriz. 

Bebeklerde Sırt Dikeni Nasıl Temizlenir? 

Bebek sırt dikeni her ne kadar sağlık açısından tehlike arz etmiyor olsa da, temizleme işlemleri için mutlaka bir doktora danışmanız gerekiyor. Bu arada dikkat edin! Yeni doğan bebeklerde sırt dikenini cımbız ile tek tek temizlemeye çalışmak hem bebeğinize acı verir hem de bu problemin daha da artmasına sebep olur. Annelerin en sık yaptığı yanlış bebekte sırt dikenini cımbız ile temizlemeye çalışmaktır. Bunun dışında cımbız ile temizlemek oldukça meşakkatli bir işlemdir. Bu yüzden cımbız yerine bebek masajı ile bebeklerde sırt dikeni çıkarma sorunundan kurtulabilirsiniz.  

Bunun dışında bebek masajı zaten başlı başına bebekler için oldukça faydalıdır. Sık sık uygulamanız gerekiyor. Bebek masajı bebeklerin gaz problemleri için de oldukça etkili oluyor. Düzenli olarak masaj yapılan bebek rahatlıyor ve çok daha keyifli bir ruh halinde oluyor.  

Bebek sırt dikeni tedavisi için bebek masajını her banyo sonrasında uygulayabilirsiniz! Bebeğinizin sırt ve bel bölgesinde ellerinizi yanlamasına koyarak yukarı-aşağı ve ileri-geri hareketler ile bütün o bölgeyi yavaş ve nazik hareketler ile sıvazlamalısınız. Masaj yaparken doğal bebek yağlarından da faydalanmanızı tavsiye ederiz. Bebekannedunyasi.com sitemizden doğal bebek yağlarını inceleyebilir, dilediğiniz bebek yağını anında satın alabilirsiniz! Size ve bebeğinize her zaman sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?