Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebeklere Ne Zaman Su Verilir? 

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir? 

Minik bebeğinizin günler geçtikçe büyümesi ve gelişmesini izlemenin ne kadar muazzam bir duygu olduğunu tahmin edebiliyoruz… Günler geçerken farklı ihtiyaçları olması, diğer gıdalara ve besinlere de ilgi duymaya başlaması da bir anne olarak aklınıza bir sürü soru getiriyordur. Örneğin su… Yenidoğan bebeğe ne zaman su verilir? Bebekler kaç aylıkken su verilir? Bebeklere su vermek sakıncalı mıdır? Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda bebeklere su vermek ile ilgili aklınıza takılan bütün soruları cevapladık! Detaylar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz… 

Yenidoğan Bebeğe Su Ne Zaman Verilir? 

Öncelikle söylememiz gerekiyor ki, yeni doğan bebeğe asla su vermemelisiniz. Çünkü anne sütü ile birlikte su tüketen bebeklerin enfeksiyon kapma riskleri oldukça yüksek. Doktorunuza da danışabilirsiniz, çoğu uzman bu konuda su içen bebeklerin ağız mantarı hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu, pişik ve pamukçuk ayrıca ishalli bütün hastalıkları da beraberinde getirebileceğini söylüyor. Çünkü yenidoğan bebeklere su verildiği zaman bakteriler bu sayede vücutlarına girme fırsatı buluyorlar. Hatırlatmak isteriz ki, zaten bebeğinizi beslediğiniz anne sütü %70 ila %80 oranında su içeriyor. Yani bebeğiniz su ihtiyacını sizin sütünüzden karşılayabiliyor. Sonuç olarak anne sütü sayesinde bütün su ve besin ihtiyaçlarını karşılayabilen bebeğinizin ekstra su tüketmeye ihtiyacı olmuyor. 

Bebeklere Su Verilir mi? 

Eğer bebeğinizin kilo alması normal ise ve anne sütünüz yeterli ise, bebeğinize su vermeniz tavsiye edilmiyor. Çünkü bebeğinizin midesinin su ile değil anne sütü ile dolması gerekiyor. Böylece beslenmesi ve kilosu dengeli bir şekilde ilerliyor. Ancak doktorunuza danışarak bazı durumlarda bebeğinize su vermeniz gerekebiliyor. Örneğin bebeğiniz hasta ise, özel bir durumu var ise, mama tüketiyor ise ya da ek gıda ile beslenmeye başladıysa da su tüketmesi gerekebiliyor. Bu gibi durumlar için mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmanız, bebeğinize ne kadar ve ne zaman su vermeniz gerektiğini sormalısınız. Bu durumlarda da bebekler için özel üretilmiş mineralli sulardan faydalanabilirsiniz. Ancak her uzmanın fikirlerinin farklı olduğunu ve mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini bir kere daha hatırlatmak isteriz.  

Bebeklere Su Ne Zaman Verilir? 

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bebeğinizin anne sütünden başka hiçbir besine ihtiyacı yok. Yani bebeklere kaç aylıkken su verilir? Sorunuzun cevabı da burada gizli. İlk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenen bebek, 6.aydan sonra su tüketimine başlayabilir. Yani ek gıdalara geçiş yaptıkları zaman bebeklere su verilmeye başlanabilir. Fakat uzmanlar ek gıda döneminde bile olsa bebeklere suyun ana besin kaynağı gibi verilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Bazı uzmanlar da ek gıdaya geçtikten sonra su tüketiminin zararlı olmayacağını söylüyor. Bunun için doktorunuza danışmalı ve ek gıdaya geçtikten sonra bebeğinize verebileceğiniz günlük su miktarını öğrenmeniz gerekiyor.  

6 Aylık Bebek Ne Kadar Su İçmeli? 

Katı gıdalara geçen bebeklere verilmesi gereken su miktarı boy, kilo, tüketilen anne sütü miktarı ve kabızlık durumuna göre değişiklik gösterir. Doktorunuzun yapacağı tahliller ile bu miktarı öğrenebilirsiniz.  

Ayrıca bebeğinizin ihtiyacı olan su miktarı yaşına göre de değişiklik gösterebilir. Büyüdükçe artar. Eğer kabızlık yaşamıyorsa doğru miktarda su verdiğinizi söyleyebiliriz. Eğer bebeğiniz kabızlık yaşıyorsa verdiğiniz su miktarını biraz artırabilirsiniz. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak bebeğinize ve size sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?