Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur? 

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur? 

Bebeklerin göz rengi çoğu anne baba için her zaman merak konusu oluyor… Gözleri ilk açıldığında masmavi, lacivert ya da gri renkte olan bebeklerin göz rengi zaman içerisinde kahverengiye dönüşebiliyor. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda bebeklerde göz rengi tam olarak ne zaman belli olur, bebek göz rengi neden değişir gibi sorularınızı cevaplandırıyoruz! Detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz… 

Bebek Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur? 

Aslında bebeklerde göz rengi, ta anne karnındayken 4.haftasından itibaren belli olmaya başlıyor. Elbette bu göz rengi kalıcı olmuyor ve kesin sonuç için doğumdan sonrasını beklemek gerekiyor. Ancak bununla da bitmiyor… Doğumdan sonra gözlerinin açıldığı zamanki göz rengi de bebeklerde kalıcı olmayabiliyor. Bebeklerin göz rengi değişir mi? Diye merak ediyorsanız; evet. Çoğu zaman değişebiliyor. İlk doğduklarında keskin bir mavi, lacivert ya da açık bir gri renginde olan bebek gözleri zaman içerisinde değişebiliyor. Bunun sebebi ise, aslında doğduktan sonraki ilk zamanlarda bebeklerin kesin bir göz rengine sahip olmaması ve sadece ortamdaki ışığı yansıtmasından kaynaklanıyor. Bu sebeple de çoğunlukla ilk aylarda bebeklerin göz rengi mavi ya da lacivert olur. Bebek göz rengi neden değişir sorunuzun cevabını aldıysanız, şimdi sıra diğer soruda… Bebeklerin göz rengi tam olarak 6.aydan itibaren gerçek rengini almaya başlar.  

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Kesinleşir? 

Bebeğinizin göz renginin kesin olarak belli olması için en az 6 ay geçmesi gerekiyor. Tabii ki bu durum her bebekte farklılıklar gösteriyor. Genellikle 6. ila 9. ay arasında bebek göz rengi belli olurken, bazı bebeklerde de bu süre 12 ayı bulabiliyor. Bu süre zarfında ise bebekler kalıcı göz rengini gelişim düzeylerine göre alıyor.  

Bebeklerde Gri Göz Rengi Hangi Renge Döner? 

Bebeklerin gözlerindeki iris pigmentleşmesi ilk yıl boyunca sürekli devam ettiği için, bebek göz rengi derinliğinin ilk yaş gününe kadar tam olarak belli olmayacağını söyleyebiliriz. Sonuçta göz rengi aileden gelen genler sonucunda belli olduğu için bu değişim her bebekte farklı olur. İlk zamanlar yeşil ya da mavi göz rengine sahip olan bebeklerin göz renkleri zaman içerisinde kahverengiye dönüşebilir. Ancak eğer bebeğin göz rengi ilk zamanlardan başlayarak 6 aydan sonra da kahverengi olarak oluştuysa başka bir renge dönüşmez.  

Bebekler Göz Rengini Anneden mi Alıyor Babadan mı? 

Bildiğiniz üzere göz rengi tamamen genetik bir durumdur. Bebeklerin göz rengi anne tarafından ve baba tarafından gelen genler ile şekillendir. Dolayısı ile yalnızca anneden alır ya da babadan alır ifadelerini kullanmak doğru olmaz. Bebeklerin göz renginin belirlenmesinde anne ve babanın dışında annenin anne babası, babanın anne babasının göz renkleri de önemli roller oynar. Yani şöyle söyleyebiliriz, bebeğinizin göz rengini alabileceği 6 kişi var. Annesi, babası, annesinin annesi, annesinin babası, babasının annesi ve babasının babası. Bu 6 kişi içerisinden bir tanesinin bile gözü renkli ise, bebeğinizin de gözleri renkli olabilir.  

Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımız umuyoruz ki işinize yaramış, merakınızı biraz da olsa gidermiştir. Bebeğinizin göz rengi her ne olursa olsun, sağlıklı olsun! Bebek Anne Dünyası olarak size ve bebeğinize bir ömür sağlık ve mutluluk dileriz… 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?