Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Bıngıldak Nedir? 

Bıngıldak Nedir? 

Bebeğiniz doğduğu zaman görüntüsü hayal ettiğinizden biraz daha farklıdır. Çünkü bebeklerin kafatasları normal bir insanınkinden farklıdır. Kafatasındaki kemikler henüz tam gelişimini tamamlayamadıkları için birbiriyle tamamen kaynaşmamıştır ve aralarında boşluk vardır. İşte bu boşluğa da bıngıldak deniyor. Her insan bebeklerin bıngıldaklarına dokunmaktan ve hasar vermekten fazlasıyla çekinir… İşte biz de Bebek Anne Dünyası ailesi olarak bıngıldak nedir, bebeklerde bıngıldak ne zaman gelişir, bebekte bıngıldak nasıl zarar görür, bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır gibi sorularınızın cevaplarını araştırdık. Minik bebeğinizin hiçbir zarar görmesini istemediğinizi çok iyi biliyoruz… Yazımızın devamını okuyarak bıngıldak ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz! 

Bebekte Bıngıldak Nerededir? 

Bebeklerin kafasında bir tanesi ön diğeri arka tarafta olmak üzere iki adet bıngıldak vardır. Ön taraftaki bıngıldak genellikle baklava şeklindedir ve yaklaşık bir üzüm tanesi büyüklüğündedir. Genellikle çok belirgin değildir ancak bebekler ağladığında ya da gerildiğinde dışa doğru bir çıkıntı olarak görünebilir. Arka taraftaki bıngıldak ise üçgen şeklindedir ve o kadar küçüktür ki fark edilmez.  

Bıngıldak Darbe Alırsa Ne Olur? 

Bebeklerin kafasındaki yumuşaklık bütün insanlar için korkutucu oluyor. Çoğu insan bebeklerde bıngıldak kısmına dokunmaya çekinir. Ya da bebeğin bıngıldak kısmı darbe aldığı zaman panikler. Ancak sanılanın aksine bıngıldak o kadar sağlamdır ki, bebeklerin kafatasları için adeta koruyucu bir zırh gibidir. Bebeği kafa travmalarına karşı koruma görevi üstlenir. Uzman doktorların büyük bir kısmı bebeklerde bıngıldağa dokunmaktan çekinilmemesi gerektiğini, bıngıldağın oldukça güçlü olduğunu ve kolay kolay zarar görmeyeceğini söyler. Yani demek istediğimiz, bebeğinize banyo yaptırırken ya da saçlarını severken endişe duymanıza hiç gerek yok! Bebeğin bıngıldağının hassas olduğu ve zarar göreceği tamamen eskilerden kalma bir şehir efsanesi. Ancak tabii ki bebeğiniz başına sert bir darbe aldıysa hemen doktora götürmelisiniz!  

Bıngıldak Ne İşe Yarar? 

Siz değerli annelerimizin ve kıymetli bebeklerinizin, doğum esnasında zorlanmaması için bıngıldak önemli bir rol oynar! Esnek yapısı sayesinde, doğum sırasında bebeğin kafasının fazlasıyla dar olan doğum kanalından kolayca çıkmasını sağlar. Bunun dışında bebekte bıngıldak, kafa kemiklerinin ve beynin büyümesine de yardımcı olur.  

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır? 

Çoğu çiçeği burnunda taze annelerin merak ettiği sorulardan birisi de budur. Bebeklerde bıngıldak ön ve arkada olmak üzere iki tane bulunur. Arka bıngıldak doğumdan sonra en geç 3 ay içerisinde kapanır. Ön taraftaki bıngıldak ise 7 ila 18. Aylar arasında kapanır. Ancak dikkat! Ön bıngıldağa dikkat etmeniz gerekiyor. Uzmanlar ön bıngıldağın 6 aydan önce kapanmaması gerektiğini ve 18. Ayından sonra da açık olmaması gerektiğini söylüyor.  

Bebekler özellikle doğduktan sonraki ilk sene içerisinde çok hızlı büyüyorlar. Elbette kafatasları da bu hızlı büyüme süreci içerisinde yer alıyor. E haliyle kafatasının büyümesi ve beynin gelişmesi için, kemikler arasında bulunan boşlukların, doğal olarak da bıngıldakların kapanmaması gerekiyor. Eğer bıngıldak erken kapanırsa bebeklerde bıngıldak ameliyatı uygulanıyor. Doktorlar korkulacak bir durum olmadığını, bıngıldağın erken kapanma durumunda bebeklerin derhal hastaneye götürülmesi gerektiğini söylüyorlar. Aynı şey 1.5 yaşını doldurduğu halde bıngıldağı kapanmayan bebekler için de geçerliliğini koruyor. Genellikle erken doğan bebeklerde bıngıldak kapanmaması görülüyor. Yetersiz beslenme, d vitamini eksikliği, iskelet gelişim bozukluğu ya da hidrosefali (kafatasının genişlemesi) bebeklerdeki bıngıldağın kapanmasına da yol açabiliyor.  

Ancak endişelenmeyin! Siz bilinçli anneler bebeğinizin kontrollerini düzenli yaptırdığınız için bıngıldak büyük bir sorun teşkil etmeyecektir! Şimdiden bebeğiniz ile beraber sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?