Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / BLW: Bebek Önderliğinde Beslenme

BLW: Bebek Önderliğinde Beslenme

Bebeğiniz katı gıda ile beslenmeye başladıysa, kullanabileceğiniz oldukça faydalı bir beslenme yöntemini sizlere tanıtmak istiyoruz: BLW yöntemi! Hem bebeğinizin yemeğini eğlenceli ve kolay yemesini sağlayacak hem de bebeğinizin vücudunun diğer nesneler ile etkileşimine tanıklık edeceksiniz. Ek gıdaya geçiş BLW ile artık çok kolay. Siz de bebek önderliğinde beslenmenin avantajlarından yararlanmak istemez misiniz? Peki BLW ne demek? Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda BLW yöntemini ele aldık. Haydi bakalım, yazımızın devamında BLW bebekleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz! 

BLW Yöntemi Nedir? 

BWL, bebek önderliğinde beslenme, yemek yeme olarak adlandırılır. Bebeğinizin beslenmesi için mükemmel bir yaklaşımdır. Bu yöntem sayesinde bebeğinize kendi kendine yemek yemeyi öğretebilirsiniz. Kaşığı bir kenara bırakmanızın tam zamanı! BLW yöntemi ile ilgili daha detaylı bilgi almanızın vakti geldi. Çocuk doktorlarına göre bebekler 6. aylarından sonra ek gıdaya başlamalıdır. Bebekleri ek gıdaya alıştırma sürecini düşündüğünüz zaman püre haline gelmiş sebze ve meyveler, elinde kaşık ile bebeğine yemek yedirmeye çalışan ve şaklabanlık yapan ebeveynler gözünüzün önüne gelebilir… Bu yöntemleri artık bir kenara bırakıyoruz! Hem bebek gelişimine hem de bebek beslenmesine oldukça faydalı olan yepyeni bir yöntem var: BLW (Baby Led Weaning) yöntemi! Bu yöntemin amacı bebeklere ek gıdaları püre haline getirip kaşıkla vermek yerine, gıdaları küçük küçük parçalar halinde bebeğinize sunmaktır. Bu sayede bebeğiniz kendi kendine beslenmiş olur. Ayrıca ne kadar, ne zaman ve nasıl bir hızda yemek yiyeceğine de kendi karar verir. BLW bebekleri geleneklerin aksine farklı bir yeme yöntemine sahiptir.  

BLW Yönteminin Faydaları 

Çoğu uzman, BLW yönteminin bebeğin gelişimi için oldukça faydalı olduğunu söyler. Aslında bu yöntem sayesinde bebeğiniz sadece besin ihtiyacını karşılamakla kalmaz. BLW yöntemi aynı zamanda; 

  • Bebeklerin el ve göz koordinasyonunu geliştirir. 6. aydan sonra bebeklerin bu gibi koordinasyonları gelişmeye başlar. Yemek esnasında da BLW el ve göz koordinasyonlarını geliştirmek için oldukça avantajlıdır. 
  • Ayrıca BLW sayesinde bebekler yemek zamanlarının eğlenceli olduğunu düşünürler. Bu sayede de yemek yemeleri kolaylaşır. İstedikleri yemeği istedikleri şekilde, hızda ve miktarda yemek bebekler için çok daha faydalıdır. 
  • En önemli faydalarından bir tanesi de BLW yöntemi bebeğin özgüvenini ve bağımsızlık hissini güçlendirir. Kendi başına açlığını giderebilmek, yemekleri özgürce seçip yiyebilmek bebeğin psikolojik gelişimi için fazlasıyla olumludur. 
  • Son olarak BLW yöntemi sayesinde bebeğiniz sürekli yeni şeyler öğrenmeye açık olacaktır. Örneğin bebeğinizin önüne bir muzu soyup koyduğunuz zaman onu elleriyle yiyecek, belki sıkacak ya da koklayacaktır. Bu sayede koku, doku, hakimiyet gibi duyuları ve hisleri güçlenecektir.  

BLW Yöntemini Bebeğinize Nasıl Uygulayabilirsiniz? 

BLW yöntemini bebeğinize alıştırmak için ilk olarak meyveleri ve sebzeleri küçük parçalar halinde bebeğinizin önüne koyabilirsiniz. Muz, armut, şeftali, haşlanmış havuç, haşlanmış kabak, haşlanmış patates gibi besinlerin arasından istediğini seçip denemek bebeğinizin hoşuna gidecektir. Fakat en önemlisi sabırlı olmanızdır. Bebeğiniz yemek yerken ortalığı batırabilir, yemeği tükürebilir ya da yere dökebilir. Ayrıca bazen yemek yemeyi reddedebilir. Pes etmeden denemeye devam etmenizde fayda var!  

Dikkat! BLW yöntemi ile yemek yiyen bebeklerinizin, yemek yerken dik oturduğundan emin olmalı ve yemek yerken onu asla yalnız bırakmamalısınız! 

BLW bebekleri bu yöntem ile beslenmeye alıştıktan sonra hem o hem de siz rahatlarsınız… Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizlere her zaman mutlu ve sağlıklı bir ömür diliyoruz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeğinizin İlk Yemeği: Ağız Sütü (Kolostrum)

Bebeğinize vereceğiniz ilk sütünüz olan kolostrumun (ağız sütü) ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Kolostrum sütü doğum …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?