Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması, kadınların doğum yaptıktan sonra çalışamadıkları dönemlerin prim ödemelerini yaparak emeklilikleri için gün doldurmalarına yarayan bir uygulamadır. Peki, doğum borçlanmasında son durum ne? Doğum borçlanmasının şartları neler? Doğum borçlanması hesaplaması nasıl yapılır? Bu sene doğum borçlanması ne kadar? Bu ve bunun gibi doğum borçlanması ile ilgili merak ettiğiniz her soruyu, Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizin için hazırladığımız yazımızda cevaplıyoruz! 

Doğum Borçlanması Nedir? 

Kadın çalışanların BAĞ-KUR, sigorta ya da diğer kapsamlardaki, başlangıç gününden sonra doğan çocukları için gün borçlanması yaparak ve bunu dışarıdan ödeyerek çalışamadığı günlerin sigorta primini hizmetten saydırması hakkına sahip olmasına doğum borçlanması deniyor. Bu hizmet sayesinde kadınlar, çalışamadıkları zamanların prim açığını ödeyerek emekli olma hakkına sahip oluyorlar. Fakat söylememiz gerekiyor ki, doğum borçlanması emeklilik yaşını küçültmüyor! Yalnızca emekli olmak için gün kazanmaya yarıyor.  

Doğum Borçlanmasından Kimler Faydalanabilir? 

Statü fark etmeksizin, doğum yapmış olan bütün kadınların doğum borçlanmasından yararlanma hakları var. SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ya da Emekli Sandığı (4C) mensubu olan bütün sigortalı kadınlar doğum borçlanması hizmetinden faydalanabilir.  

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır? 

Doğum borçlanması uygulamasından faydalanabilmek için hizmet yerinin geçtiği Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak, belirtilen adrese borçlanma talep dilekçesi verilerek doğum borçlanmasından faydalanabilirsiniz.  

Doğum Borçlanması Şartları 

 • Doğum yapan kişinin doğumdan önce sigortalı olarak çalışmış olması gerekiyor.  
 • Doğumdan sonra 24 ay boyunca kişinin adına prim ödenmemesi gerekiyor.  
 • Sigortalılıktan önceki doğumlar için doğum borçlanması yapılmıyor. 
 • Borçlanma kapsamına giren süreçte çocuğun yaşıyor olması gerekiyor. 

Doğum Borçlanması Kaç Gün Olur? 

Doğum borçlanması, sigorta başlangıç tarihinden sonra doğmuş olan en fazla 3 çocuk için yapılabiliyor. Doğum yapan anne adına prim ödenmemiş olması şartı ile, doğum tarihinden sonra 24 aylık süre boyunca doğum borçlanması yapmak mümkün. Bu da her çocuk için 720 gün doğum borçlanması yapılabileceğini gösteriyor. Yani toplamda 2.160 gün doğum borçlanması yapabilirsiniz.  

Doğum Borçlanması Hesaplama 

Doğum borçlanmasında alt ve üst sınırlar bulunuyor. Alt sınır brüt asgari ücret olup, üst sınır da brüt asgari ücretin maksimum 6,5 katı kadar olabiliyor. Aylık brüt ücretin de 30’a bölünmesiyle, prim esas alınarak günlük kazanç bulunuyor. Bulunan bu miktarın %32’si doğum borçlanması miktarını belirliyor. 

Doğum Borçlanması Ne Kadar? 

Doğum borçlanması 2019 fiyatları şu şekilde: 

 • 01 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında doğum borçlanması talebinde bulunmak isterseniz, günlük ödemeniz gereken en düşük doğum SGK borçlanması tutarı 27,28 TL. 
 • 01 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında çocuk borçlanması talebinde bulunmanız halinde ödeyeceğiniz günlük en yüksek sigorta doğum ödemesi tutarıysa 177,35 TL. 

Bu durum esas alınarak, doğum borçlanması tutarı şöyle oluyor: 

 • 1 aylık doğum borçlanması primi 818,4 TL,  
 • 2 aylık doğum borçlanması primi 1.636,8 TL,  
 • 3 aylık doğum borçlanması primi 2.455,2 TL, 
 • 6 aylık doğum borçlanması primi 4.910,4 TL,  
 • 1 yıllık doğum borçlanması primi 9.820,8 TL,  
 • 2 yıllık doğum borçlanması primi 19.641,6 TL. 

Yani, bu durumda 1 çocuk için (720 gün) doğum borçlanması toplam 19.641,60 TL. 2. çocuğunuz için doğum borçlanması ne kadar diye merak edebilirsiniz… Aşağıda 2. ve 3. çocuk için doğum borçlanması tutarlarını da verdik:  

 • 2. çocuk için doğum borçlanması, 1.440 gün üzerinden, 39.283,20 TL.  
 • 3. çocuk için doğum borçlanması 2.160 gün üzerinden, 58.924,80 TL. 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?