Anasayfa / YENİDOĞAN / Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum parası nasıl alınır? sorusunun yanıtı yüz binlerce annenin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Doğum yapan annelere devlet tarafından verilen bir yardım parası olan doğum parası anne adaylarının ve çiçeği burnunda annelerin ilgisini çekiyor. Sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışan anneler ve anne adaylarının hepsi bu doğum parasından yararlanabiliyor. Sizlere bu yazımızda Yeni doğan bebekler için sgk kaydı ve süt parası işlemleri, doğum yardımı ne kadar? Nasıl Alınır? 2019 Doğum parası ne kadar, doğum parası başvuru, doğum parası sorgulama nasıl yapılır doğum parası ne zaman yatar? Gibi soruların cevaplarını araştırdık.

Öncelikle, sigortalı olarak bir yerde çalışan her kadın, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından birtakım şartlar ile sunulan bu hizmetten faydalanabilir. Buna bir nevi devletin size sağladığı çocuk parası da deniliyor. Çalışan annelere doğum parası yardımında bulunarak güzel bir hizmet sağlıyor. Öncelikle bu hizmetten faydalanmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Doğum yapıldıktan sonra ve çocuğunuzu Kimlik Paylaşım Sistemi’ne (KPS) kayıt ettirdikten sonra hemen orada çocuk parası için bir dilekçe doldurup başvuru yapabilirsiniz. Ya da Aile Bakanlığı’nın internet sitesinden internet üzerinden başvurabilirsiniz. Dilerseniz direkt Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’nden başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer bir ilçede yaşıyorsanız kaymakamlıkların içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bölümünden de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yaparken çocuğunuzun nüfus cüzdanına ihtiyacınız var. Online doğum parası başvurularında ise bebeğinizin TC Kimlik Numarası ile işlem yapabiliyorsunuz. Online olarak başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ sitesinden faydalanabilirsiniz.

Çalışan Annelere Doğum Parası

Doğum parasından yararlanabilmek için birtakım kurallara ve şartlara uyulması gerekmektedir. Örneğin doğum öncesi izninizin başladığı tarihte sigorta niteliğinizin sona ermemiş olması gerekiyor. Ayrıca belirtilen süreler içerisinde o iş yerinde çalışmamış olmanız gerekiyor. Doğumdan önceki 1 sene içerisinde kısa vadeli sigorta priminizin en az 90 gününün yatmış olması gerekiyor. Ayrıca Doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğinize bir nüfus kağıdı çıkarmış olmanız gerekiyor. Aslında her şey bu kadar basit. Gerekli şartların sağlanması halinde yalnızca başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca doğum parası hizmetinden yararlanmak için resmi nikaha da ihtiyaç duyulmuyor. İster imam nikahlı ister nişanlı olun, çocuk parasından faydalanabilirsiniz. Eğer bir çocuk evlat edinmeyi düşünüyorsanız, siz evlat edinmeden önce o bebek için doğum parası alınmamışsa siz başvurup yararlanabilirsiniz. Ayrıca doğum parasının tam olarak ne zaman yatacağı hakkında kesin bir bilgi olamamakla beraber, PTT hesabınıza yatacağı için oradan takip edebilirsiniz. Ama yine de çok geç yatmadığını belirtmek isteriz.

Doğum Parası Ne Kadar?

Aslında doğum parası çocuk sayısına göre değişiyor da diyebiliriz. Çocuk sayısı arttıkça devletin size çocuk parası olarak ödediği miktar da artıyor. En son 15 Mayıs 2015’te kararlaştırılan ücretler tek sefere mahsus olup;

1. çocuk için 300 Türk Lirası,

2. çocuk için 400 Türk Lirası,

3. çocuk ve sonraki çocukların her biri için 600 Türk Lirası ödemesi yapılıyor.

Belirtmemiz gerekiyor, doğum parası her ay yatırılan bir para değil, bir defaya mahsus alınabilen bir yardım parasıdır. Ayrıca anne veya babanın ikisinin sigortalı çalışan olması da şart değil. En az bir tanesinin sigortalı çalışan olması yeterli. Yine aynı şekilde anne ya da babadan en az bir tanesinin Türk vatandaşı olması da yeterli. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da doğum parası yardımı hizmetinden eşit şekilde yararlanabilirler. Bunun için yaşadıkları ülkelerindeki konsolosluklara başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

0-3 Ay Bebek Alışveriş Listesi İçin Gerekli Olanlar

Yenidoğan Bebek için Alışveriş Listesi Bebeğinizin ailenizin tamamen bir parçası oldu ve 9 ay 10 …

2 yorumlar

  1. teşekkürler bilgi için tam istediğim bilgiler mevcut

  2. teşekkürler bilgi için teşekkürler

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?