Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Ek Gıdaya Geçiş 

Ek Gıdaya Geçiş 

Ek gıdaya geçiş, anneleri hem heyecanlandıran hem de beraberinde bir sürü soruyu da akıllarına getiren bir dönemdir. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda bebeklerde ek gıdaya geçiş, ek gıdaya geçiş listesi, ek gıda geçiş listesinde neler olmalı? Gibi sorularınızı cevaplandırıyoruz. Eğer siz de bebeğinizi ek gıdaya başlatmak üzereyseniz ve yapmanız gerekenler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, merak ettiğiniz her sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz!  

Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanır? 

Bebeklerde ek gıdaya geçiş için uzmanlar 6. aydan sonrasını tavsiye ediyor. 6. ayın ilk günlerinden itibaren bebek ek gıda geçişine başlayabilir. Bunun da birtakım sebepleri var tabii ki… Öncelikle bu süreçte bebeğinizin hareketleri artmaya başlar. Bununla beraber fiziksel gelişimleri de hızlanır. 6. aydan sonra bebeğiniz anne sütünde olmayan birkaç vitamin, lif ve diğer besin maddelerine ihtiyaç duyar. Buna siz de şahit olacaksınızdır ki, diğer besinlere ilgi duymaya başlar ve onlara uzanmaya çalışır. 😊 6. Ayına kadar bebeğiniz anne sütünü düzenli olarak alıyorsa başka bir ek besine ihtiyaç duymayacaktır. Fakat söylediğimiz gibi, 6. ayından sonra ek gıdaya ilgi ve ihtiyaç duymaya başlayacak. Şunu da söylememiz gerekiyor ki, eğer bebeğiniz az mama ile besleniyorsa ve sütünüz az ise, demir eksikliği yaşıyor ve kilo alma ile ilgili sorunlarınız var ise doktorunuza danışarak ek gıdaya geçiş sürecine daha erken geçebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz 5. ayının sonlarına doğru diğer besinlere ilgi duyuyor ve daha sık açlık hissediyorsa da ek gıda geçişi yapabilirsiniz. Yine de mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu arada eğer bebeğinizin dil çıkarma refleksleri yavaş yavaş kaybolmaya başlıyorsa, destek alarak oturmaya başladıysa, nesneleri kavrayarak ağzına götürmeye çalışıyorsa ve kemirme ya da ısırma gibi refleksleri arttıysa, bunlar da bebek ek gıdaya geçiş belirtilerindendir.  

Ek Gıdaya Erken Başlamanın Zararları 

Eğer bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci 5-6 aydan önce olursa bu sağlık problemlerini yaşayabilirsiniz… 

 • Daha bağırsak ve mide gibi iç organları ve organların içerisindeki enzimler tam olarak gelişmediğinden dolayı sindirim problemleri yaşanabilir. Özellikle nişasta ve yağ bileşenlerini yıkacak enzimler bebeğin ihtiyaç duyduğu oranda sağlanamaz. 
 • Bebeklerde ek gıdaya erken başlarsanız bebeğinizin vücudundaki katı yükünü, böbreklerinde biriken üre ve sodyum miktarını da artırır. Bu yüzden de bebeğinizin vücudundaki sıvı oranı azalır.  
 • 5-6 aydan önceki bebeklerde beslenme için yalnızca emme refleksi geliştiği için verdiğiniz ek gıdaları iterler, yani besinlerden faydalanamazlar. 
 • Bebek ek gıda geçişi erken olduğu zaman bebeğin gelişiminde ciddi oranda olumsuz etkilere yol açabilir. 
 • Bebeğinizde besin alerjisi oluşma ihtimali de artar.  

Ek Gıdaya Geç Başlamanın Zararları 

 • Ek gıdaya geç başlatılan bebeklerde en çok görülen sorun ise demir eksikliğidir.  
 • Bu süre içerisinde ihtiyacı olan diğer besinleri alamadığından dolayı gelişim bozuklukları yaşanabilir.  
 • Kilo alımı ve gelişimi eksik olur.  

Bebek Ek Gıda Geçişi Nasıl Olmalıdır? 

Ek gıdaya geçiş sürecinde ne kadar heyecanlı olduğunuzu tahmin edebiliyoruz… Sonuçta bebeğiniz artık farklı gıdalar ile tanışacak ve yemek yemeye kısmen başlamış olacak. Bu süreçte de sizin temkinli ve sabırlı davranmanız gerekiyor. Bebeğiniz gıdalar ile yeni tanışacağı için bu sürece adapte olması zor olabilir. Bebeğinizin ek gıda geçişi sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı konular var: 

 • Bebek ek gıdaya geçiş döneminde en çok dikkat edilmesi gereken şey bebeğinize en uygun yiyecekleri seçmektir. Bu gıdalar ise alerji yapma riski bulunmayan ve yumuşak gıdalardır.  
 • İlk olarak püre gibi yiyecekler ile bebeğinizin yutmasını kolaylaştırıp daha sonra bir miktar daha katı gıdalar ile bebeğinizin çiğneme refleksini destekleyebilirsiniz.  
 • Bebeğinizi yeni gıdalar ile tanıştırırken yavaş ve sabırlı davranmalısınız. Yani günün her öğününde bebeğinize ek bir gıda vermek yerine günde yalnızca bir öğünde ona farklı bir yiyecek verebilirsiniz.  
 • Bebeğinizi zorlamanız yanlış bir hareket olacaktır. Sonuçta farklı yiyecekler ile yeni tanışıyor ve alışması zor olabilir. Yemek istemediği zaman vazgeçmeyin ancak yemesi konusunda da baskıcı ve ısrarcı olmayın.  

Ek Gıda Geçiş Listesi 

Ek gıdaya geçiş listesinde olması gerekenleri de çok merak ettiğinizi biliyoruz. Başlangıç için meyve ve sebze pürelerinin ideal olduğunu söyleyebiliriz. Fakat püre haline getireceğiniz meyve ve sebzelerin çok belirgin tada sahip olmamasına dikkat etmelisiniz. Öncelikle saf tada sahip olanları tercih etmelisiniz çünkü bebeğiniz meyvenin tadını baskın olarak alırsa sebze yemek istemeyebilir. Ek gıda geçişi listesinde ilk olarak kullanabileceğiniz sebzelerin listesini sizin için oluşturduk… 

 • Patates: Patates hem püre yapılarak hem de çorbalara katılarak bebeklere verilebilir. Ancak bunu yaparken kabız olma ihtimalini de göze alarak çok abartmamakta fayda var.  
 • Kabak: Özellikle yaz aylarında kabak tercih edilebilir. Hem bebekler için sindirimi çok kolaydır hem de alerjik reaksiyona sebep olma ihtimali en düşük olan sebzedir.  
 • Balkabağı: Balkabağı son zamanlarda oldukça popüler bir ek gıda. Lifli yapısı sayesinde bebeklerin en sevdiği ek gıdalardan bir tanesi. Balkabağını da hem püre yaparak hem de çorbalara katarak bebeğinize yedirebilirsiniz. 
 • Havuç: Pürelerde ve çorbalarda en çok popüler olan sebzelerden birisi de havuçtur. İçerisinde havuç bulunan her gıda, turuncu rengi sayesinde bebeğinizin ilgilisini çekecektir. Püre ve çorba dışında havucu buharda pişirip yumuşatarak da bebeğinize verebilirsiniz.  
 • Bezelye: Bezelyeyi püre haline getirerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Fakat gaz yapma ihtimaline karşı püreyi tel süzgeçte ezerek yapmanızı öneriyoruz. 
 • Yer Elması: Hafif tatlı bir tada sahip olması sebebiyle bebeğinizin en sevdiği sebzelerden biri yer elması olabilir. Yer elmasını hem püre yaparak hem de çorbalara katarak bebeğinize yedirebilirsiniz. Bunun dışında diğer sebze pürelerinin içerisine ilave ederek güzel bir tat sağlayabilirsiniz.  

Sebzeler ile olan problemimizi çözdüysek, şimdi de bebeğimizin ağzını tatlandıracak ek gıdaya başlangıç meyvelerine geçelim… İşte ek gıda geçiş listesindeki başlangıç meyveleri: 

 • Elma: Elma, ek gıdaya geçiş listesindeki en risksiz meyve olarak listenin ilk sırasında yerini alıyor. Hem hazmetmesi kolay hem de alerjik reaksiyonlara sebep olma ihtimali çok düşük. Bunun dışında yılın her ayında elmayı bulabilir ve püresini bebeğinize yerdirebilirsiniz. 
 • Armut: Eğer bebeğinizin kabızlık sorunu varsa aradığınız meyve armut! Hem lezzetli olması hem de sindirim sistemini çalıştırması sebebiyle annelerin en çok tercih ettiği meyve. Mevsiminde toplanan yumuşak ve tatlı armutların pürelerine bebeğiniz de bayılacak! 
 • Muz: Kabız yapma riskinden dolayı çok sık yedirmemeniz gerektiğini hatırlatarak, çok kolay püre haline getirebileceğinizi de söylemek isteriz. Bebekler muzun tadına ve kokusuna bayılıyor! 
 • Avokado: Avokadonun içerisinde anne sütüne çok yakın yağlar olduğu söyleniyor. Doğruluğu tartışılır elbette ancak çok faydalı yağlar içerdiği tartışmasız bir gerçek! Bebeğinize mutlaka avokado vermeniz gerekiyor. Hem tadı çok güzel hem de püre haline getirmek çok kolay. Avokado tek başına ağır gelebileceği için diğer meyve püreleri ile karıştırabilirsiniz. 
 • Şeftali: Sulu ve taze bir şeftaliye bebeklerin bayıldığı aşikar. Hem kokusu hem tadı bebekleri cezbetmeye yetiyor. Mevsiminde vermeye dikkat etmeniz gereken şeftali, bebeğinizdeki kabız problemini de çözmeye oldukça yardımcı oluyor.  

Bebek Anne Dünyası olarak her zaman yanınızda olduğumuzu hatırlatmak isteriz! Bebeğinize ve size sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?