Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Emzik Nasıl Seçilir? En İyi Emzik Seçimi Nasıl Olmalı?

Emzik Nasıl Seçilir? En İyi Emzik Seçimi Nasıl Olmalı?

Emzik Nasıl Seçilir?

Bebeklerde emme refleksi, daha anne karnından başlayarak doğduğu anda ortaya çıkan reflekslerden bir tanesidir. Bu refleksi sayesinde de anne sütünü içerek hayatta kalabiliyorlar. Aynı zamanda bebeğinizin emme refleksi mutlu ve güvende hissettiği anlamına da geliyor. Bunun sebebi ise emdiği zaman anne sütüne ve anne kokusuna kavuşacağını bilinçaltında barındırması oluyor. Yeni doğan bebeklerin emme ihtiyacına karşılık olarak üretilen emzikler, bebekler için bir yatıştırıcı olarak kullanılsa da alışkanlığa dönüşebilme ihtimalinden dolayı anne ve babada tedirginlik yaratıyor. Bazı uzmanlar yeni doğan bebeklerin emme refleksini harekete geçirmesi açısından mutlaka emzik kullanılmasını gerektiğini söylerken, bazı uzmanlar da bebeklerde emzik kullanımını kesinlikle önermiyor. Hangisinin doğru olduğu hakkında net bir sonuç olmasa da bebekannedunyasi.com ailesi olarak bizler, siz değerli anne babalar için bebeklerde emzik kullanımı nasıl olmalı, bebek emzikleri nasıl seçilir, bebek emziğe nasıl alıştırılır gibi soruların cevaplarını araştırdık. Bebeklerde emzik kullanmak ile ilgili merak ettiğiniz her detayı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebeklerde emzik seçimini doğru yapmak oldukça önemlidir. Yanlış emzik kullanımı sonucunda ileride bebeğinizin çene yapısı, diş ve damak bozuklukları gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bebeğinize emzik seçerken birtakım maddelere dikkat etmelisiniz.

 • Bebeğinize emzik seçerken ilk olarak doğal bir madde olan kauçuktan yapılmış emzikleri tercih etmelisiniz. Özellikle de bebeğiniz diş çıkartıyorsa mutlaka kauçuk emzik kullanmalısınız.
 • Kırılmaz özellikte olan emzikleri tercih etmelisiniz.
 • Kolay temizlemek için bulaşık makinesinde yıkanabilen emzikleri tercih edebilirsiniz. Temizlik için bir de emzik kılıfı bulundurmalısınız.
 • Uzun süre emme olasılığına karşı, bebeğinizin burun deliklerinin tıkanmaması için mutlaka delikli emzikleri seçmelisiniz.
 • Bebeğinizin yaşına uygun emzik kullanmalısınız. İlk aylarda rahat kullanım için yenidoğan emzikleri tercih edebilirsiniz.
 • Bebeğiniz acıktığı zaman bekleme süresinde ona emzik vermemelisiniz. Emziği bebeğinizi oyalamak için kullanmamalısınız.
 • Emzik nasıl alıştırılır diye merak edip, kulaktan dolma bilgiler ile çoğu zaman bebeğin emziğine şekerli şeyler sürülüp bebeklere veriliyor. Bu çok yanlış bir davranış. Bebeğinizin emziğine tatlı sürüp ona vermemelisiniz. Bu bebeğinizin diş yapısına zarar verir ve dişlerinin çürümesine yol açar.
 • Bebeğiniz emzik emmeye istekli değilse onu emziğe zorlamamalısınız.
 • Bebeğinizin yaşına göre damaklı ve damaksız olarak emzik seçimi yapmalısınız. 1 yaşından küçük bebekler için damaksız emzik kullanılmalıdır. Damaklı emzik kullanımına ise 1 yaşından sonra başlanmalıdır.
 • Eğer bebeğinizin emziğinde kullanımdan kaynaklı delikler olduysa emziği değiştirmelisiniz.
 • Bebeğinizin emzik emmeyi alışkanlık haline getirmemesi için mutlaka kontrol altına almalısınız. Örneğin her ağladığında emzik vermemelisiniz.
 • Bebeğinize emziği vermeden mutlaka her kullanımdan önce emziği ılık su ile temizlemelisiniz.
 • Çok çeşitli emzikler satın almamalısınız. Bebeğinizin hangi emziği daha çok sevdiğini tespit ederek o emzikten birkaç tane almalısınız.
 • Emziklerin çoğu sürekli olarak kullanım için uygun değildir. Uzmanların tavsiyesine göre emzikler en az 1-2 ayda bir değiştirilmelidir.

Bebeğe emzik nasıl alıştırılır diye merak ediyorsanız, bebeğinizin emme refleksinden kaynaklı emzik arayışı ilk aylarda olacaktır. Bebeğinizi uyutmak için emzirdiğinizde, uyuduktan sonra ağzına emzik koyabilirsiniz. Böylece emme refleksi ile anne memesi huzurunda uyuduğunu zannedip uyandığı zaman emziğe adapte olabilir. Ayrıca hatırlatmak isteriz ki, bebeklerde uzun süre emzik kullanımı bebeklerin ağız ve diş yapısında bozukluklar meydana getirebilir. Bu yüzden 2 yaşından sonra emzik kullanımı önerilmez. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz! Sitemiz üzerinden bebek emziklerini inceleyebilir, tek tık ile sipariş verip kapınıza kadar getirtebilirsiniz!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

1 Yoruma

 1. teşekkürler bilgi için güzel yazı işime yaradı

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?