Anasayfa / YENİDOĞAN / Emzik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzikler… Bir nevi annelerin kurtarıcısı da diyebiliriz. Bebeğiniz ağladığında, uyumadığında ya da huysuzlandığında hemen yanınızda olan bir emzik gerçekten kurtarıcınız olabilir. İçgüdüsel olarak emme refleksinin giderilmesi ile bebeğinizde oluşan rahatlık, onu birden bire inanamayacağınız kadar sakinleştirebilir. Tabii ki siz bir anne olarak bebeğiniz için en iyisini istersiniz. Bu yüzden emzik kullanımı zararlı mı zararsız mı, emzik diş yapısını bozar mı bozmaz mı, yenidoğan emzik kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz her şey için bir araştırma yaptık. Bebeğinizin en başta sağlığını ele alarak, yaşına ve alışkanlıklarına göre uygun emzik kullanımı nasıl olmalıdır? Bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ne kadar basit durursa dursun emzik için birçok çeşit bulunmaktadır. Yapmanız gereken bebeğinize en uygun olan emziği bulup onu almak. En çok kullanılan emzik türleri ise kauçuk emzik ya da silikon emziktir. Emzik çeşitlerini emziğin ucunun yapıldığı malzemelerin değişikliği oluşturur. Çoğu anne kokusundan ötürü kauçuk emzik tercih etmiyor ancak ucu en yumuşak olan emzik de kauçuk emziktir. Bunun yanı sıra silikon emzikler hem daha hijyenik hem de daha doğal ve steril bir üründür. Ancak silikon emziklerin de uçları kauçuk emziğe nazaran daha serttir. Dişleri yeni yeni çıkmaya başlayan bebekler silikon emzikleri çok daha çabuk deforme edebilir. Bu sebeple sık sık değiştirilmesi gerekmektedir. Emzik ucu şekillerine göre ve bebeğinizin emme alışkanlıklarına bağlı olarak en uygun emzik seçimini yapabilirsiniz.

Yenidoğan emzikleri, yeni doğmuş bebekleriniz için özel olarak üretiliyor. Yine de doktorlar ve uzmanlar bebek doğduktan sonra ilk 40 gün içerisinde emzik kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyor. Siz yine de kullanmak istiyorsanız, bu konudaki en güzel ve sağlıklı yorumu doktorunuz yapacaktır. Doktorunuza danışmadan ilk 2 ay içerisinde emzik kullanmamanızı tavsiye edebiliriz. Bazı özel durumlarda emzik yaşı 3’e kadar çıkarken, en sağlıklı olanı bebeğin 2 yaşına kadar emzik kullanımını bırakması olacaktır. Bebeklerinizde ortadontik emzik kullanırsanız damak ve diş sağlığının bozulma durumunu en aza indirgeyebilirsiniz. Bunun için damaklı emzikler de oldukça sağlıklı ve koruyucu bir emzik çeşididir. Bebeğinizin ileride damak ve diş problemleri yaşamaması için birazdan anlatacağımız aşamaları dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. 🙂

 

Bebeğinizin uygun emzik kullanımını yaşına ve gelişimine bağlı olarak doktorunuz ile beraber seçebilirsiniz. Delikli emzik tercih etmenizi öneririz, zira bebeğinizin nefes alması çok daha kolay olur. Ayrıca kapaklı emzik kullanırsanız emziğinizi daha hijyenik ve steril olarak kullanabilirsiniz. Damaklı emzikler bebeğinizin damak şeklini alarak damak problemleri konusunda neredeyse hiç sorun yaşamamasını sağlıyor. Silikon emzikler tatsız, yumuşak ve pürüzsüz ve kokusuzlardır. Sıcak suya dayanıklıdır ve kaynar su içerisinde sterilize edilebilir. Silikon emzikler bebeklerin emziğe alışmasını çok daha kolaylaştırır. Kauçuk emzikler ise doğal kauçuktan üretilmiş tamamen organik malzemeli emziklerdir. Yeni diş çıkaran ve bu dönemde emziğini sürekli dişleyen bebekler için tavsiye edilir. Yine kaynar su içerisinde rahatlıkla sterilize edebilirsiniz. Damaksız emzikler çocuğun doğumundan başlanarak bir yaşına kadar kullanılabilir. Şekil olarak anne memesini andırır. 1 yaşından sonra damaksız emzik kullanımı bebeğin damak ve diş yapısında bozulmalara sebep olur. Fazla deforme olmadığı sürece emzik değiştirme süresi de ortalama 2 aydır.

Unutmayın, emzik oldukça yardımcı bir malzeme olsa da bebeğinize olan sevginiz ve ilginiz onu en güzel oyalama yöntemidir. Ne kadar zor olsa da 1,5 yaşından sonra yavaş yavaş emzik bıraktırma yöntemlerini denemelisiniz. Bunun için diğer yazılarımızı kontrol edebilirsiniz.

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

0-3 Ay Bebek Alışveriş Listesi İçin Gerekli Olanlar

Yenidoğan Bebek için Alışveriş Listesi Bebeğinizin ailenizin tamamen bir parçası oldu ve 9 ay 10 …

4 yorumlar

  1. Teşekkürler Bilgi için

  2. Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim sitenizden emzik siparişini geçicem mutlaka

  3. Cok tesekkurler güzel bilgiler paylaştığınız için

  4. teşekkürler bilgi için

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?