Anasayfa / YENİDOĞAN / Göbek Bağı Nasıl Düşer?

Göbek Bağı Nasıl Düşer?

Bebeğiniz ile aranızdaki bağ, bebeğinizin ana rahmine düşmesi ile birlikte başlıyor aslında. 9 aylık süre boyunca yalnızca size bağlı olarak büyüyüp gelişen bebeğiniz, fiziki olarak da size bir bağ ile bağlı oluyor; göbek bağı. Bu göbek bağı da bebeğinizin gelişimi için önemli bir rol oynuyor. Bu bağ sayesinde bebeğiniz 9 ay boyunca nefes alabiliyor ve beslenebiliyor. Göbek bağı nasıl kesilir? Diye merak ediyorsanız; Doğumdan hemen sonra ebe ya da doktor tarafından göbek bağı kesilir. Ancak bebeğinize hâlâ bağlı olan kordonun, bebeğinize veda etmesi için belli bir süre daha beklemek gerekiyor. Peki göbek bağı ne zaman düşer? Bebeğinize bağlı olan göbek bağı kaç günde düşer? Göbek bağı düştükten sonra ne yapılır ve göbek bağı düştükten sonra ne zaman iyileşir? Gibi sorularınızın cevabını arıyorsanız, yazımızın devamında bulabilirsiniz!

Bebeklerde Göbek Bağı Düşmesi

Göbek bağı kaç günde düşer sorusunu siz değerli misafirlerimiz için detaylıca araştırdık. Bebeklerde göbek bağı düşmesi 3 ila 20 gün arasında gerçekleşiyor. Eğer bu süre uzarsa hiç vakit kaybetmeden doktorunuza gitmeniz gerekiyor. Bebeğinizin göbek bağının düşmeye başlamasının en etkili belirtisi kordonun yavaş yavaş kurumaya başlaması oluyor. Zaten bu kuruma süreci başladıktan sonra kısa bir süre içerisinde de bebeğinizin göbek bağının düştüğünü göreceksiniz. Peki ya göbek bağı düştükten sonra bakımı nasıl olmalıdır? Göbek bağı düştükten sonra banyo yaptırabilir misiniz? Hepsinin cevabını araştırdık!

Göbek bağı düştükten sonra bebeğinizin göbek deliği oluşmaya başlıyor. Göbek deliğinin bakımını da çok dikkatli şekilde yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde göbek bağı düştükten sonra iltihaplanmalara ve enfeksiyonlara sebep olabiliyor. Göbek bağı düştükten sonra banyo bebeğin göbeğinin mikrop kapmasına neden olabiliyor. Bu yüzden göbek düşene kadar beklemekte fayda var. Eğer yine de bebeğinizi yıkamak isterseniz, göbek ve yakın çevresine kesinlikle su temas ettirmemenizi tavsiye ederiz. Göbek bağı düşünce ne sürülür? Diye merak ediyorsanız; Göbek deliği yakın çevresi doktor tarafından tavsiye edilen antiseptik solüsyon ile temizlenmeli ve üzeri gazlı bezle kapatılmalıdır. Bu pansumanı günde 3 kere yapmanız yeterli oluyor. Gelelim bebeklerin göbek bağı saklama ya da göbek bağını gömme inançlarına… 😊

Göbek Bağı Düştükten Sonra Nereye Gömülür?

Göbek bağı düştükten sonra nereye gömülür sorusu her annenin kafasında bir soru işareti olarak kalıyor. Peki göbek bağı neden gömülür? Eski bir batıl inanca göre, bebeğin göbek bağını nereye gömerseniz, ilerideki mesleğini buna göre seçermiş. Örneğin göbek bağı bir okul bahçesine gömülürse çocuk ileride öğretmen olur, göbek bağı bir hastanenin bahçesine gömülürse çocuk ileride doktor olur gibi. Bu bir batıl inanç olsa da çoğu anne hâlâ bebeğinin göbek bağını bu inanç doğrultusunda gömmeyi tercih ediyor. Bunun haricinde göbek bağı saklamak da günümüzde yaygınlaşmıştır. Kesin olmamak ile birlikte doktorlar, bebeğin göbek bağının ileride yaşayabileceği güç hastalıklar için tamamen bir tedavi niteliğinde olduğunu savunuyor. Hastanede kesilen kordon kanını ve bağı, kordon bankası bulunan hastanenin bölümlerinde saklayabiliyorsunuz. Ayrıca yine kesin olmamakla beraber bu kanın ve kök hücrelerinin lösemi hastalığının tedavisinde de kullanıldığı söyleniyor. Tercih size kalmış! Dilerseniz bu konu hakkında detaylıca bir araştırma yapabilir, göbek bağı saklamayı tercih edebilirsiniz. Ya da bebeğinizin göbek bağını ilerideki mesleği ile bağdaştırıp dilediğiniz toprağa gömebilirsiniz.

Bebekannedunyasi.com ailesi olarak sizler için bebeklerde göbek bağı ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri içeren bir araştırma yaptık. Umuyoruz ki yardımcı olabilmişizdir. Şimdiden mutluluklar dileriz!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Emzik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emzik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Emzikler… Bir nevi annelerin kurtarıcısı da diyebiliriz. Bebeğiniz ağladığında, uyumadığında …

2 yorumlar

  1. teşekkürler bilgilendirme için güzel fikir oluştu

  2. dikkat edicem burada yazanlara teşekkürler yazınız için

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?