Anasayfa / GEBELİK / Hamilelik Boyunca Sizi Bekleyen Kontrol ve Testler

Hamilelik Boyunca Sizi Bekleyen Kontrol ve Testler

Eğer regl döneminiz 10 gün geciktiyse ve gebelik testinizin sonucu da pozitif çıktıysa ilk doktor kontrolünüzü gerçekleştirmenizin zamanı gelmiş demektir! Tebrik ederiz, sizi ve bebeğinizi artık yepyeni bir dönem, yepyeni bir hayat bekliyor.

Bebeğinizin ve kendi sağlığınız için mutlaka doktor kontrollerine gitmeniz gerekiyor. Doktorunuzun belirleyeceği tarihlerde düzenli olarak bebeğinizin ve kendinizin kontrollerini ve testlerini yaptırmanız gerekiyor.

Peki hamilelik boyunca sizi bekleyen kontrol ve testler neler? Kaçıncı haftada hangi testler yapılır? Gebelik sürecindeki testlerin ve kontrollerin yapılış amaçları nelerdir? Bu gibi sorularınız için bizler de bebekannedunyasi.com ailesi olarak sizler için bir araştırma yaptık.

Bütün sorularınıza cevap vermeye ve bebeğiniz ve kendi sağlığınız için yaptırmanız gereken kontrol ve testleri sırası ile derledik.

Bakalım sizi gebelik kontrol takviminde neler bekliyor…

Gebelik Kontrol Haftaları

 

İlk 2 – 3 Hafta

Gideceğiniz ilk doktor kontrolü ultrason ile bebeğinizin gebelik kesesinin tespit edileceği muayenedir. Gebeliğin iç gebelik mi dış gebelik mi olduğu kesinleştirilir. İhtiyaç duyulan testler istenir. Tansiyon ölçümü, kilo ve diğer muayeneler tamamlanır.

4 – 7 Hafta

3.haftadan sonra bebeğinizin kalp atışlarını dinlemek için kontrole gitmelisiniz. Ancak sabırlı olmalısınız, bazen bebeklerin kalp atışları 7. Haftaya kadar duyulmayabiliyor.

Kalp atışlarının duyulmaması durumunda bebeğin sağlık durumu diğer yaşamsal fonksiyonlarının ultrason ile izlenmesi yöntemiyle kontrol ediliyor.

11 – 14. Hafta

Bebeğiniz 11 ila 14. Haftasına geldiğinde kontrole gidip NT testi yaptırmalısınız. Yani fetal ense kalınlığı ölçümü olarak da adlandırılır. Bebeğinizin boynunun arka tarafının kalınlığı ölçülür.

Down sendromu ya da diğer kromozom hastalıkları varsa bu test sonucunda ortaya çıkar. Bunun dışında bu test sayesinde bebeğinizin büyüme değerlendirilmesi de yapılmış olur.

16 – 18. Hafta

16 ila 18. Haftada fetal anomali taramasından geçersiniz. 3 – 4 adet de test talep edilir.

21 – 22. Hafta

21 ve 22. Haftalarda ultrason ile fetal kalp incelemesi yapılır.

24 – 26. Hafta

Haftada 50 gram glikoz tarama testi istenir.

28. Hafta

28.Haftaya gelindiğinde anne adayı tekrar muayene edilir ve kan uyuşmazlığı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer kan uyuşmazlığı tespit edilirse bunun için şeker yüklemesi, diyabet taraması, kan sayım tekrarı gibi uygun tedaviler uygulanır ve risk taraması yeniden yapılır. Bu haftada kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması da tavsiye edilir.

32 – 34. Hafta

Anne hamileliğinin 32 ve 34. Haftasına geldiğinde bir daha muayene ve ölçümleri yapılır.

36 – 37. Hafta

Bu haftalarda anne yine doktora görünür. Artık doktor randevuları haftada 1 gün olmak üzere sıkılaştırılır.

42. Hafta

42.haftada eğer hala doğum gerçekleşmedi ise doktorunu 3 günde 1 ziyaret etmelidir. 42. Hafta tamamen dolduğunda hala doğum gerçekleşmediyse anne adayının hastaneye yatırılması gerekir.

Bu gibi durumlarda önce suni sancı uygulanır, etkili olmadığı takdirde anne sezaryen doğuma alınır.

 

Hatırlatmak istediğimiz bir şey var! Unutmayalım ki her hamilelik süreci kişiye özeldir. Dolayısıyla her kadın hamilelik sürecini farklı yaşar.

Bu yüzden yukarıda sıralamış olduğumuz kontrol ve tarihleri ortalama bilgilerin genellemesidir. Belki de sizin hamileliğinizde daha sık kontrol ve teste gitmeniz gerekebilir. Bu durum riskli bir gebelik yaşayıp yaşamadığınıza göre değişiklik gösterebilir.

Bu da doktorunuza kalmış bir karardır. Eğer ki riskli bir gebelik süreci geçiriyorsanız doktorunuz sizi daha fazla görmek ve daha fazla kontrol etmek isteyebilir.

Bebekannedunyasi.com ailesi olarak hem size hem de bebeğinize sağlıklı bir ömür dileriz!

 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Baby Shower Nedir? Baby Shower Partisi Fikirleri

  Son yıllarda ülkemizde ve dünyada anne adayları tarafından oldukça popüler bir hal alan baby …

2 yorumlar

  1. teşekkürler işime yaradı yazdıklarınız

  2. teşekkürler faydalı içerik olmuş gerçekten

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?