Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Folik asit, B vitamini ailesinin en önemli üyelerinden bir tanesidir. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, birkaç ay öncesinden uygulamanız gereken bir sürü adım var… Örneğin sigara ve alkol kullanımını en tamamen bırakmanız gerekiyor. İdeal kilonuz ile hamile kalmanız hem sizin için hem de bebeğiniz için çok daha sağlıklı oluyor. Ayrıca düzenli ve sağlıklı beslenmeniz, çok yağlı, çok tatlı ya da çok tuzlu yiyeceklerden uzak durmanız da gerekiyor. Bunun dışında folik asit hamilelikte oldukça önemli bir yer kaplıyor. Bizler de, Bebek Anne Dünyası olarak hamilelikte folik asit kullanımının önemini araştırdık. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda “folik asit gebelik için ne kadar önemli?”, “folik asit hamilelik için ne gibi etkiler sağlar?”, “folik asit içeren besinler nelerdir?”, “hamilelikte folik asit kullanımı nasıl olmalıdır?” gibi sorularınızı cevaplandırıyoruz. Hazırsanız başlayalım… Peki nedir bu folik asit?

Folik asit, hücre bölünmesini sağlamada, DNA sentezinde ve sinir sisteminin gelişmesinde çok büyük etkileri olan, B grubundan bir vitamindir. Hamilelik öncesi folik asit kullanımı bebeğinizin beyninin ve omuriliğinin gelişmesini sağlar.
Hamile kaldığınız zaman ilk önce bebeğinizin sinir sistemi gelişiyor. Bebeğinizin sinir sistemi önce yolculuğuna bir disk olarak başlıyor. İlerleyen zamanlarda ise gelişerek bir silindir halini alıyor ve bu silindir de bebeğinizin beynini ve omuriliğini oluşturuyor. Zamanla gelişen bu silindire de nöral tüp adı veriliyor. Nöral tüp ise çoğu kadında henüz hamile olduğunu öğrenmeden kapanıyor. Nöral tüpün kapanmaması ise doğacak olan bebekte bacak felci, sinir tahribatı ve öğrenme bozukluğu gibi hastalıklara yol açıyor. İşte bu nöral tüpün zamanında kapanması için de hamilelik öncesi folik asit kullanılması gerekiyor. Kadınların çoğu hamilelik öncesi folik asit vitamini eksikliği yaşıyor ve hamile kalmadan önce bu eksikliği tamamlamak gerekiyor.

Folik Asit Hamilelik Sürecini Etkiler mi?

Evet, folik asit kullanan kadınlar daha kolay hamile kalıyor! Progesteron seviyesini düzenlediği için folik asit vitaminleri düzensiz yumurtlamanın önüne geçiyor. Bu sayede de kadındaki doğurganlık oranını çoğaltıyor. Bu arada, folik asit vücutta depolanmadığı için her gün takviye alınması gerekiyor. Hamilelik öncesi dilediğiniz kadar folik asit alabilirsiniz. Ancak hamilelik esnasında fazla folik asit kullanımı bebeğinize zarar veriyor. Çoğu uzman hamilelikte folik asit kullanımı fazla olduğu zaman bebeğin gelişiminin etkileneceğini söylüyor.

Folik Asit Nasıl Kullanılır?

Doktorlar genellikle hamilelikten önce her gün 400 mikrogram folik asit vitamin takviyesi almayı öneriyor. Bunun dışında folik asit barındıran yiyeceklerden de her gün 200 mikrogram tüketilmesi gerekiyor. Elbette ki her kadının vücudundaki folik asit ihtiyacı farklı olabiliyor. Bizim siz değerli anne adaylarına verdiğimiz değerler ortalama sayılardan oluşuyor. Siz kesinlikle günde ne kadar folik asit vitamin takviyesi ve folik asit barındıran yiyecek tüketmeniz gerektiğini doktorunuza danışınız.

Folik Asit Barındıran Yiyecekler

Pişmiş mercimek (180 mikrogram)
Barbunya (147 mikrogram)
Kuşkonmaz (6 adedi 130 mikrogram)
Ispanak (130 mikrogram)
Tam tahıllı kahvaltı gevreği (100 mikrogram)
Buğday rüşeymi (100 mikrogram)
Portakal suyu (109 mikrogram)
*Yarım kâse porsiyonlar için.

Folik Asit Gebelikten Ne Kadar Önce Kullanılmalı?

Her kadının yumurtlama ve hamile kalma süreci farklı ilerler. Genellikle folik asit kullanımına hamilelikten 3 ay önce başlamanız gerektiği öneriliyor. Yine de doktorunuza danışmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

Folik Asit Hapları

Doktorların folik asit vitamini takviyesi için verdiği belli başlı ilaçlar vardır. İçerdiği ekstra vitaminlere göre de fiyatlarında değişikliler meydana gelir. Biz sizler için en çok kullanılan 4 folik asit vitamin takviyesini araştırdık.
Solgar Folic Acid (Folacin): Vegan kullanımına da uygun bir folik asit.
Folidoce: 400 mikrogram folik asit, 2 mikrogram da B12 vitamini içerir.
Ferrozinc: Demir, çinko ve C vitamini de içerir.
Ferplex: Demir de içerir.

Hangisini kullanacak olursanız olun, en önemlisi bu takviyeye başlamak ve diyetinize bağlı kalmaktır. Bizler bebekannedunyasi.com olarak her zaman yanınızda olduğumuzu söylemekten mutluluk duyarız!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?