Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? 

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? 

Hamilelik esnasında doğru ve sağlıklı beslenmek hem sizin için hem de bebeğiniz için çok önemli. Eğer beslenme alışkanlığınız kötü ve düzensiz ise bebeğiniz ya gerektiği kadar kilo almayabilir. Bu durumda bebeğinizin gelişmesi de olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden gebelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler tüketmeniz gerekli. Bebeğinizin ve kendinizin sağlığını korumak için beslenme düzeninize ekleyeceğiniz bazı yiyecekler bebeğinizin kilo almasına yardımcı olabilir. İşte hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler… 

 

Süt ve Süt Ürünleri 

Hamilikte süt içmenin tek başına bir faydası olmuyor. Ancak kefir, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri tüketimi hem sizin sağlığınız için hem de bebeğinizin kilo alması ve sağlıklı gelişmesi için oldukça etkili oluyor. Eğer kahvaltılarınızda peynir tüketirseniz, her gün bir öğününüz ile beraber bir kase yoğurt yerseniz ve ara öğün olarak kefir tüketirseniz hem siz hem de bebeğiniz sağlıklı beslenmiş oluyor. 

Yumurta

Anne karnındaki bebeğin gelişimi için proteinin ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek var mı? Yumurtada da oldukça yüksek protein bulunuyor. Ayrıca yumurtada bebeğinizin sağlığı için oldukça önemli olan folik asit de bulunuyor. Haftada 3 yumurta tüketirseniz bebeğinizin sağlığı ve kilo alması için yeterli oluyor. 

Meyveler

Gebelikte bebeğe kilo aldıran besinler arasında bazı meyveler de bulunuyor. Özellikle mevsiminde tüketilen meyveler bebeğinizin ve sizin almanız gereken vitaminlerin büyük oranını tamamlıyor. Meyvelerin içerisinde bulunan vitaminler, antioksidanlar ve lifler hem kışın hastalıklardan korunmak için hem de sindirim sistemini düzenleyip bebeğin dengeli kilo alımını destekliyor. Ayrıca günde bir tane muz yemek bebeğin kilo kontrolü açısından oldukça faydalı oluyor.  

Et ve Et Ürünleri 

Kırmızı ya da beyaz fark etmeksizin, etin içerisinde yüksek oranda protein bulunuyor. Anne karnındaki bebeğe kilo aldıran en önemli besin et diyebiliriz. Haftada 3 kez et ürünü tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca gebeliğin sonlarına doğru protein tüketimini artırmanız gerekiyor. Hem sizin hem de bebeğinizin daha fazla proteine ihtiyacı oluyor. Son aylarda et ürünleri tüketimini artırmak hamileyken bebeğe kilo aldıran besinler arasında en önemlisi oluyor.  

Avokado 

Meyvelerden ayrı tuttuk, çünkü son yıllarda oldukça popülaritesi artan avokado, içerdiği besleyici yağlar ile adeta bir şifa deposu oluyor! Anne sütü ile oldukça yakın yağlara sahip olan avokado aynı zamanda potasyum, magnezyum ve fosfor gibi oldukça önemli vitamin ve mineralleri içerisinde barındırıyor. Hem bebeğinizin dengeli kilo alımını sağlıyor hem de cilt ve göz gelişimine büyük oranda katkı sağlıyor. 

Ceviz

Ceviz hem tam bir Omega 3 deposu hem de hamileyken bebeğe kilo aldıran yiyeceklerin göz bebeği! Her gün 3-4 ceviz tüketirseniz bebeğiniz sağlıklı yağlardan faydalanır ve doğru şekilde kilo alabilir. Bu arada! Ceviz şeklinden de anlaşıldığı gibi bebeğinizin beyin gelişiminde oldukça etkilidir. Bunun dışında ceviz sizin tok kalmanızı sağlar ve E vitamini ihtiyacınızı da karşılar. 

Ispanak 

C vitamini, folik asit ve özellikle demir açısından ıspanak oldukça zengindir. Bu besin öğeleri sayesinde de gebelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler arasında en çok tercih edilen besinlerden bir tanesidir.  

Tahıllar 

Karbonhidrat açısından oldukça zengin olan tahıllar, vücudunuzun karbonhidrat dengesini korumak için oldukça önemlidir. Hem günlük kalori ihtiyacınız için hem de bebeğinizin karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için kepekli makarnalar, tam buğday ürünleri, kinoa ve yulaf ürünleri tüketmelisiniz. 

Kabak Çekirdeği 

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler arasında kabak çekirdeği çok önemli bir yer alıyor. Demir, magnezyum ve çinko açısından oldukça kuvvetli. Ara öğünlerinizde kabak çekirdeği tüketip bebeğinizin bu vitaminleri almasını ve kilosunu dengede tutmasını sağlayabilirsiniz.  

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?