Anasayfa / ANNE ADAYLARI / Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır

Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır

Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Biliyoruz… Bebek sahibi olacak olmanın heyecanının yanı sıra vücudunuzda meydana gelecek değişiklikler için de endişeleniyorsunuz. Sevgili anne adaylarının bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde ilk akıllarına gelen şeylerden birisi de kendi vücutlarında oluşacak değişikliklerdir. Öncelikle emin olun ki, hamileliğin her hâli güzeldir. Ancak tabii ki değişen vücut yapısı ve alınıp verilecek kilolar anne adaylarını zorluyor ve tedirgin ediyor. Bu tedirginliklerin en başında da ne yazık ki vücut ve göbek çatlakları geliyor… Kimi kadın hiçbir önlem almamasına rağmen çatlak sorunu yaşamaz, kimisi de en kaliteli ürünleri kullansa da işe yaramadığından yakınır. Birçok anne adayı hamilelik çatlakları için farklı yöntemler uygularlar. Hamilelikte çatlaklar ile mücadele etmenin birçok farklı yolu vardır. Biz de bebekannedunyasi.com ailesi olarak siz değerli anne adayları için hamilelikte çatlaklar ve çatlak giderme yöntemleri gibi konular ile ilgili araştırmalar yaptık. Çoğu anne adayı hamile çatlak kremi, hamileler için çatlak önleyici krem, hamilelikte karın çatlakları için krem kullanıp bunu önleyebileceğini düşünüyor. Uygun bir çatlak kremi hamilelerde elbette bir koruma ve sıkılaştırma görevi uygulasa da yoğun bir etki göstermiyor. Ayrıca hamilelikte çatlak kremi fiyatlarına göre krem alanlar bu konuda da yanılıyor, önemli olan cilt tipinize uygun kremi bulmak.

Hamilelikte Çatlak

Hamilelikte Çatlak Giderme Yöntemleri

Öncelikle üzülerek söylememiz gerekiyor ki, eğer vücut yapınız çatlamaya müsaitse çatlakların önüne tamamen geçemezsiniz. Ancak en az hasar ile bu çatlamaları atlatabilirsiniz. Bazı vücutlarda da söyleyeceğimiz önlemler hamilelikte çatlak oluşumunu engelleyebilir.

  • Hamilelikte çatlak için yağ kullanmak bilinen yöntemlerden birisidir. Gebelikte çatlak önleyici bitkisel yağlar en azından cildiniz için oldukça faydalı olabiliyor. Yine de kesin bir sonuç gözlemlenmiyor. Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve kakao yağı kullanabilirsiniz. Ancak önce kolunuzun küçük bir bölümünde test edin ki alerjiniz olup olmadığını öğrenebilesiniz. Bu yağları karıştırıp bir de içine E vitamini ekleyin, hamileliğinizin başından sonuna kadar her gün düzenli olarak uygulayın. Bu sayede çatlaklardan korunabilirsiniz.
  • Vücudunuzu sıvısız bırakmayarak cildinizin gerginleşmemesini sağlayabilirsiniz. Her gün 2 – 3 litre su tüketimi ile yeterli sıvı tüketiminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bol bol vitamin içerikli yiyecekler ile beslenebilirsiniz. Tabii aşırıya kaçmamanızda da fayda var. Zira C vitamini içeren mandalina, portakal gibi meyvelerdeki şeker oranları bazı hamilelikler için zararlı olabilir. Her şeyin fazlası zarar diye boşuna demiyorlar…
  • Hamilelikte çatlakları fark ettiğiniz anda lokal müdahaleden faydalanabilirsiniz. Hatta bu lokal müdahaleleri çatlaklar başlamadan da uygulamaya başlarsanız çok daha iyi olur. Çatlaklar kırmızımsı renkle başlar ve koyulaşır. Koyulaşmaya başlamadan önce müdahale edilmesinde fayda var.
  • Hamileliğinizin ilk gününden itibaren çevrenizdekiler size iki canlı olduğunuzu ve iki kat yemek yemeniz gerektiğini söyleyecektir. Bu tamamen yanlış bir söylem. Bebeğiniz sizin normalde yediğiniz tek kişilik yemek ile ihtiyacı olan tüm besinleri rahatça karşılayabiliyor. Yani çift kişilik yemek yemek size sadece fazla kilo aldırır. Bu da vücudunuzun normalden daha fazla esnemesine, dolayısı ile doğumdan sonra kilo vermek istediğinizde çatlaklarınızın oluşmasına sebep olur. Bu yüzden böyle beslenen anne adaylarının doğumdan sonra çatlakları oluşmaya başlar.
  • Hamilelikte çatlak kremi kullanımı ile ilgili yorum yapmıştık. Bu kremler aşırı etkili olmasa bile cildinizi nemlendirdiği için çatlak oluşumunun etkisine faydalıdır. Kesin sonuç vermemekle birlikte çatlak kremi kullanırsanız çatlaklarınızı azaltabilirsiniz.
  • Eğer erken doğum riskiniz ya da düşük yapma riskiniz yoksa egzersiz yapmayı sakın ihmal etmeyin. Düzenli spor ve egzersiz çatlak oluşumunun azalmasından oldukça önemli bir rol taşır. Doktorunuzdan hamilelik için egzersiz programı isteyebilir ya da özel bir eğitmen ile çalışabilirsiniz.

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Baby Shower Nedir? Baby Shower Partisi Fikirleri

  Son yıllarda ülkemizde ve dünyada anne adayları tarafından oldukça popüler bir hal alan baby …

2 yorumlar

  1. teşekkürler bilgi için

  2. teşekkürler anlatım için

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?