Anasayfa / GEBELİK / Hamilelikte Çok Kilo Almamanın En Etkili Yolları

Hamilelikte Çok Kilo Almamanın En Etkili Yolları

Biliyoruz… Hamilelikte kilo alımı konusundan dolayı çok tedirginsiniz. Biz kadınların zaten kilo ile ilgili korku ve endişeleri genel olarak mevcut. Ancak durum içinde bir can daha taşımaya gelince değişiyor. Bebekannedunyasi.com ailesi olarak sizler için bu konu ile ilgili uzun bir araştırma yaptık. Gebelikte kilo takibi, dikkat etmeniz gereken hususlar ile ilgili her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor ki, hamilelikte kilo almak istemiyorum, hamilelikte kilo almamak için ne yapmalıyım? Gibi sorularınız varsa aklınızdan çıkarmalısınız… Hamilelikte kilo alımı kadar normal bir şey yok, emin olun. Hamilelikte kilo vermeye çalışmayı ya da kilo vermeyi hedefleyen bir diyet oluşturmayı hiçbir doktor sağlıklı bulmuyor. Önemli olan beslenme düzeninizi oturtmak ve hamilelikte kilo takibini düzenli bir biçimde kontrol etmektir. Hamilelikte fazla kilo almamak için yapılması gerekenlere dilerseniz beraber göz atalım…

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı

Hamilelikte ideal kilo alımı için ilk olarak yapılması gereken, hamilelik dönemindeki ideal kilo ağırlığının belirlenmesi. Her anne adayının fizyolojik yapısı ve her bebeğin de gelişme süreci farklı olacağı için, hamilelikte kilo dağılımı kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Bu yüzden siz sevgili anne adayları olarak ilk yapacağınız şey kendinizi ve bebeğinizin gelişim sürecini gözlemlemek olmalı. Genele bakılacak olursa, her anne adayı 9 aylık gebelik süresince ortalama 9 ila 12 kilo arasında bir kilo artışı yaşıyor. Bu sayılar ise hamilelikte ideal kilo alımı için gayet uygun. İdeal kilosundan daha fazla kiloya sahip olan anne adaylarında bu sayılar 15 ila 17 kilo arasında değişiklik gösterebiliyor. İdeal kilosundan daha zayıf olan anne adayları için ise bu sayı ortalama 7 ila 8 kilo civarında oluyor. Bu değerleri göz önünde bulundurarak, hamilelikte fazla kilo almamak için bir beslenme planlaması yapmanız mümkün. Doktorunuzdan ve diyetisyeninizden hamileler için diyet listesi rica etmeniz de mümkün.

Hamilelikte Fazla Kilo Almamak İçin Yapılabilecekler

  • Siz bir anne adayı olarak, günlük almanız gereken kalori miktarınızı diyetisyen ve doktor yardımıyla belirleyebilirsiniz. Bu diyete sadık kalmak da aşırı kilo alımınızı engellemek için oldukça sağlıklı bir yöntemdir.
  • Gebelikte kilo alımı ile ilgili en önemli konu iste; hazır gıdalar! Bir anne adayı kesinlikle hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalıdır. Özellikle de fazla miktarda şeker içeren gıdalar kilo alımını oldukça hızlandırabilir.
  • Hamilelikte kilo alımının en önemli nedenlerinden biri ise anne adayının gün içerisinde çok sık acıkmasıdır. Çoğunlukla birden gelen bir açlık hissi ile başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumları sıklıkla yaşayacağınız için sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdaları belirleyerek açlık hissettiğiniz zamanlarda atıştırmalık olarak onlarla beslenebilirsiniz. Bu da aşırı kilo alımının önüne geçen unsurlardan bir tanesidir.
  • Gebelikte kilo alımının önüne geçmek için en çok tavsiye ettiğimiz madde ise; eğer durumunuz el veriyorsa her gün düzenli olarak belirli egzersiz hareketleri yapmak. Gebelik için özel olarak geliştirilen egzersiz programlarından yararlanabilirsiniz. Bu hem hamilelikte kilo kontrolünüzü sağlayacaktır hem de bebeğinizin ve sizin sağlığınız için oldukça yararlı bir etkendir.

Doktorunuzdan Fikir Almayı Unutmayın!

Gebelik en başından en sonuna kadar doktor kontrolünde oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Eğer hamilelikte fazla kilo almamak için aklınızda fikirler varsa doktorunuza da danışmayı unutmamalısınız. Doktorunuz ile beraber hamileler için diyet listeleri arasından en uygununu seçebilirsiniz. Gebelikte kilo takibinizi de düzenli aralıklar ile kontrol etmeyi de ihmal etmeyin!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir? Neden Yapılır?

Sizler için hamilelikte şeker yüklemesi neden yapılır, hamilelikte şeker yüklemesi yapılmalı mı, hamilelikte şeker yüklemesi …

1 Yoruma

  1. gerçekten benim için faydalı yazı oldu çok kilo almıştım çünkü

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?