Anasayfa / GEBELİK / Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir? Neden Yapılır?

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir? Neden Yapılır?

Sizler için hamilelikte şeker yüklemesi neden yapılır, hamilelikte şeker yüklemesi yapılmalı mı, hamilelikte şeker yüklemesi kaç olmalı? Gibi soruların cevaplarını araştırdık. Bebekannedunyasi.com ailesi olarak, merak ettiğiniz her soru için yanınızda olduğumuzu söylemekten mutluluk duyuyoruz. Bir diğer adı GTT olan, hamilelerde şeker yüklemesi konusuna gelin beraber göz atalım!

Hamile kaldığınız zaman kendinizi ve bebeğinizi gebelik sürecinin en başından en sonuna kadar kontrol altında tutmanız gerekiyor. Özellikle anne adayının bütün sağlık fonksiyonlarını düzenli olarak kontrol ettirmesi gerekmektedir. Bu hem anneyi hem de bebeği sağlıklı tutabilmek için çok önemlidir. Hamilelikte gizli şeker sıklıkla rastlanan ve yine oldukça kontrol altında olması gereken bir diğer konudur. Hayatı boyunca hiç şeker problemi yaşamamış anne adaylarında bile bu sorun ortaya çıkabiliyor. Gestasyonel diyabet olarak da adlandırılan bu problem, anne adaylarının %3 ila %10’u arasında meydana gelebiliyor. Aslında bunun sebebi hamilelik sürecinde insülin dengesizliklerinin meydana gelmesi. Bu da ne yazık ki diyabete kadar yola açabiliyor.

Ancak korkmayın! Bütün bunların önüne geçmek için hamilelikte şeker testi yaptırabiliyorsunuz! Genelde bunun için doktorlar gebeliğin ilk zamanlarında anne adaylarının açlık şeker değerlerini ölçmeyi, bir şeker testi uygulamayı tercih ediyor. Eğer ki anne adayında şeker ile alakalı risk oluşturabilecek bir durum yoksa şeker yüklemesi yapılıyor. Şeker yüklemesi kaçıncı haftada yapılır? Şeker yükleme ne zaman yapılır? Diye merak edenler için ise araştırdık, anneye 6. Aydan sonra şeker yüklemesi yapılıyor. Gebelikte şeker yüklemesi yapmak için anne adayına önce bir miktar glikoz (yani şeker içerikli olan bir besin maddesi) yüklenerek kan değerleri ölçümleri yapılıyor. Gebelikte şeker testi yapıldığında, testin sonucuna göre glikozda artış da yapılabiliyor.

Bu arada, gebeliğinden önce de şeker hastalığı olan anne adayları dikkat! Sizler için hamilelik sürecinde vücuttaki şeker oranını dengede tutmak biraz daha zorlaşıyor. Bu yüzden diyabet rahatsızlığı zaten olan bir anne adayının uygun tedavi yöntemleri ile düzenli bir şekilde kontrole giderek gebelik sürecini geçirmesi gerekiyor.

Şeker Yüklemesi Nedir?

Kısaca şeker yüklemesi, gebelikte kan şekerini dengede tutmak için vücuda enjekte edilen glikozle bir besin maddesi yüklemesidir de diyebiliriz. Hamileliğin başlarında yapılan testlerde olumsuz bir bulgu yoksa, 6. Ayda şeker yüklemesi yaptırabilir ve şeker miktarınızı ölçtürebilirsiniz.

Gebelikte Şeker Kaç Olursa Bebeği Etkiler?

Endişelendiğinizi biliyoruz, ancak doktor kontrollerinizi aksatmazsanız hiçbir sıkıntı yaşamadan hem kendiniz hem de bebeğiniz açısından sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz. Yemekten 2 saat sonra tokluk kan şekeriniz 12o mg/dl olmalıdır. Açlık kan şekeriniz ise 60/105 mg/dl arasında değişiklik gösterebilir. Kahvaltıdan önce 60/90 mg/dl, öğle yemeğinden önce 60/105 mg/dl olmasına özen gösteriniz. Ayrıca merak edenler için bunu da araştırdık… Hamilelikte şeker yüklemesi yapıldığı takdirde, genelde bu 24. Hafta, yani 6. Aydan sonrasına tekabül ettiği için bebeğe hiçbir zararı dokunmaz. Ancak gebeliğinizin ilk günlerinde yaptıracağınız gebelikte şeker testinin sonucunda olumsuz bir durumla karşılaşırsanız diyetinize ve beslenmenize çok daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

İkiz Gebelikte Şeker Yüklemesi

Eğer ikiz bebeklere hamile iseniz beslenmenize doktor kontrolünde dikkat etmeniz çok önemlidir. Örneğin normalde 24. Haftada yapılan hamilelikte şeker testi, ikiz gebelik sürecinde olan anne adaylarında 22. Haftada yapılıyor. Hamilelikte şekeri yüksek çıkanlar ne yapmalı sorusunun cevabı ise yine doktorunuzda saklı. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer hamilelik şeker testlerinizde bir sorun varsa doktorunuz size, uygulayabileceğiniz bir hamilelikte şeker diyeti listesi oluşturabilir. Kontrollerinize düzenli gitmeniz ve sağlığınız ile beslenmenize dikkat etmeniz durumunda siz de her anne gibi güzel ve sorunsuz bir hamilelik süreci yaşayabilirsiniz! 😊

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Baby Shower Nedir? Baby Shower Partisi Fikirleri

  Son yıllarda ülkemizde ve dünyada anne adayları tarafından oldukça popüler bir hal alan baby …

4 yorumlar

  1. merak ettiğim birşey idi teşekkür ederim bilgi için

  2. teşekkürler bilgi için teşekkürler

  3. teşekkürler detaylı anlatım için işime yaradı

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?