Anasayfa / YENİDOĞAN / Kırk Uçurması Nedir? Bebeğin 40’ı Nasıl Çıkarılır?

Kırk Uçurması Nedir? Bebeğin 40’ı Nasıl Çıkarılır?

Kırk uçurma, bebeğin 40 günü dolduğunda yapılan kutlamanın adıdır. Fakat tam olarak anlamı nedir? Sorusunun cevabı birçoğumuzun kafasını karıştırıyor. Bebekannedunyasi.com ailesi olarak sizler için bebek 40 uçurması konusunu araştırdık. 40 uçurma sözleri nelerdir, bebek kırk gezmesinde ne verilir, bebek kırkı nasıl çıkarılır gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımızda sizlere her zaman doğru bilgiyi vermeyi amaçlıyoruz. Peki nedir bu bebeğin kırkı?

Öncelikle yanlış bilinen bir bilgiyi düzeltmekle başlamak istiyoruz. Kırk uçurma dini bir etkinlik değildir. Aksine Paganlar tarafından bulunmuş ve Göktürkler tarafından da ülkemize kazandırılmış bir gelenektir. Resmî olarak lohusalığın bittiği, yani anne ve bebek için en kritik günlerin atlatıldığı 40. Günde, anne ve bebek belirli ritüeller eşliğinde yıkanır ve kırk gezmesine çıkarılırlardı. Aslında dinî bir ritüel olmamasına rağmen temel amacı dua etmek ve iyi niyet temenni etmektir.

Bebeğin Kırk Banyosu

Bebeğin kırk banyosu sabahın erken saatlerinde yapılır. Bunun için bebeği yıkayacak olan kırklama annesi aile büyüklerinden saygı değer ve güvenilir, bilge birisi olarak bebeği ve anneyi yıkamalıdır. Bebeğin kırk banyosunu yaptıracak kişi gelirken yoldan 40 adet taş ve 40 adet mevsim çiçeği toplar. Taşları ve çiçekleri kaynatıp sterilize eder. Daha sonra bu suyu banyo suyuna katar. Ayrıca suyun içine altın, gümüş ve nazar boncuğu atılır. Altın güneşi temsil eder, gümüş ayı temsil eder ve nazar değmesin diye nazar boncuğu eklenir. Abdest almamışsa abdestini alır ve ellerini 40 kez banyo suyuna sokup çıkartır. Bu esnada edilen duanın da bu mevlüt için özel bir anlamı vardır. Anneye 40 kepçe, bebeğe 40 kepçe olmak üzere bu suyu döker. Bu sırada kırk uçurma sözlerini de tekrarlaması gerekmektedir. En yaygın olan kırk uçurma sözleri; “Uçtu uçtu 40 uçtu” ve “Su gibi uzun ömrü olsun” olarak kullanılır.

Bebeğin kırk çıkmasında bebeğe bir kırk uçurma sepeti yapılır. Bebeğe giydirilen mevlüt takımları da günün anlamı ve önemi için oldukça önemlidir. Bu kırk uçurma sepetinin içinde mutlaka olması gereken şeyler; yumurta, bozuk para, şeker ve pirinçtir. Kırk uçurma yumurtasının anlamı ise yumurta gibi sağlıklı olma temennisidir. Bozuk paranın anlamı ömrünün bereketli geçmesidir. Pirinç hayatından bolluğun ve bereketin eksik olmamasını temsil ederken, şeker ise tatlı dilli ve güler yüzlü bir insan olmasını temsil eder. Bu dört parçanın haricinde ise un, tuz ve pamuğu da kırk uçurma sepetine ekleyenler vardır. Dilerseniz bu saydıklarımızı küçük cam şişelere koyup süsleyebilir, dekoratif ve şık bir şekilde kırk uçurmasına götürebilirsiniz. Ayrıca maddi bir katkı sağlamak isteyenler bu sepete; altın, bebek maması, bebek bezi, pişik kremi ya da kıyafet gibi bebeğin ve annenin ihtiyaç duyabileceği eşyalar da koyabilirler.

Kırk Uçurma Adetleri

Eski geleneklere göre bebeğin kırk uçurmasından sonra anne ve bebeğin o günün sonuna kadar 7 ayrı eve misafirliğe gitmesi gerekmektedir. Ancak günümüz şartlarında bu pek de müsait olmadığı için genellikle anneanne evi ve babaanne evlerine ziyaret tercih edilmektedir. Gittiği evlerde de sütü bol olsun diye anneye yarım bardak su ikram edilir ve annenin bu suyu tek seferde içmesi gerekmektedir. Gidilen evlerde de bebeğe kırk uçurma sepeti hazırlanmış olur ve hediye edilir. Artık hazır kırk uçurma sepetlerini her yerden temin edebilirsiniz. Ya da kendi emeğiniz ile oluşturabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda kırk uçurma nedir, bebeğin 40 nasıl çıkarılır gibi konular hakkında bilgi vermek istedik. Umuyoruz ki yararlı olmuşuzdur. Bebeğinize ve size bir ömür sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz! 😊

Ayrıca sitemizden erkek bebek mevlüt kıyafetleri ve kız bebek mevlüt kıyafetleri temin edebilirsiniz.

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

0-3 Ay Bebek Alışveriş Listesi İçin Gerekli Olanlar

Yenidoğan Bebek için Alışveriş Listesi Bebeğinizin ailenizin tamamen bir parçası oldu ve 9 ay 10 …

1 Yoruma

  1. bilgi için teşekkürler

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?