Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Lohusa Şerbeti

Lohusa Şerbeti

Yeni doğum yapan annelerin evlerinde bulunan, olmazsa olmazlarından birisidir lohusa şerbeti. Misafirlere ikram edilir, anneye içirilir… Peki lohusa şerbeti nedir? Lohusa şerbeti nasıl yapılır? Lohusa şerbeti anne sütünü artırır mı? Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda lohusa şerbeti yapımı ve lohusa şerbeti malzemeleri gibi merak ettiğiniz soruları cevaplandıracağız. Haydi bu tatlı ve kıpkırmızı lohusa şerbetini beraber inceleyelim! 

Lohusa Şerbeti Nedir? 

Çeşitli baharatlar ile harmanlanmış, tatlı ve kırmızı renkli bir içecektir. Yeni doğum yapmış olan anneleri rahatlattığı düşünülüyor ve bebeği tebrik etmeye gelen misafirlere de ikram ediliyor. Lohusa şerbetinin içerisinde kırmızı gıda boyası ve baharatlar içeren lohusa şekeri ya da kızamık şekeri ismi verilen bir malzeme bulunuyor. Mavi lohusa şerbeti olarak bilinen lohusa şekeri de mevcut. Aralarındaki tek fark gıda boyasının mavi olması.  

Lohusa Şerbeti Malzemeleri 

 • 1 adet tarçın (çubuk) 
 • 2-3 adet karanfil 
 • 1 adet muskat 
 • Bir su bardağının 4/3’ü kadar toz şeker 
 • 100 gram lohusa şekeri 
 • 7 su bardağı su 
 • Çekilmiş fındık, ceviz (isteğe göre) 

Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır? 

Lohusa şerbeti yapımına başlamak için öncelikle bir tencerenin içerisinde su ve lohusa şekeri kaynatılıyor. Daha sonra kalan tüm malzemeler bu karışıma ekleniyor. Rengini almaya başlayınca ve kaynayınca tencere ocaktan alınıyor. Soğuduktan sonra baharatlar bir süzgeç yardımı ile alınarak şerbet sürahiye dolduruluyor. (Bunu yaparken direkt tencereyi süzerek sürahiye doldurabilirsiniz.) Ilındıktan sonra buzdolabına konuyor. Soğuyunca çıkartılıp bardaklara koyularak servis yapılıyor. İsteğe göre bardakların üzeri çekilmiş ceviz ya da fındık ile süslenebiliyor. 

Lohusa Şerbeti Faydaları 

Bilimsel olarak kanıtlanmasa da lohusa şerbetinin içerdiği malzemelerden dolayı sağladığı faydalar var. 

 • Anne sütünü artırıyor.  
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.  
 • Boğaz ağrılarına iyi geliyor.  
 • Mideyi rahatlatıyor. 
 • Ödem attırıyor.  
 • İdrar yollarının temizlenmesine yardımcı oluyor.  
 • Yeni doğum yapan annenin hormonlarını düzenliyor.  

Lohusa Şerbeti Anneye Süt Yapar Mı? 

Bilimsel olarak kanıtlanmadığını söylemek ile başlayarak, şekerli içeceklerin ve tarçının anne sütünü artırdığını söyleyebiliriz. Bu yüzden de halk arasında lohusa şerbetinin anne sütünü artırdığına inanılıyor. Ancak tabii ki sütünüzü artırmak için lohusa şerbeti içmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Anne sütünüz az ise ve bebeğiniz ile beraber bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız acilen bir doktor yardımına başvurmalısınız. Ayrıca lohusa şerbetinin fazla kullanımı diyabet ve doğum sonrası kiloları gibi problemlere de yol açabilir.  

Lohusa Şerbeti Nasıl İkram Edilir? 

İlk önce hazırladığınız lohusa şerbetini bir sürahiye koymanız gerekiyor. Bu zamanda da kristal ve ibrik ağızlı olan sürahiler çok fazla tercih ediliyor. Sürahi kullanmak istemezseniz, lohusa şerbeti için musluklu sebiller kullanabilir ve bu sebili konuklarınız için hazırladığınız diğer yiyecek/içeceklerin yanına koyabilirsiniz. Lohusa şerbetini dolduracağınız bardaklar da genellikle küçük kadeh şeklinde olan bardaklar arasından seçiliyor. Bu bardaklar da genellikle tutulacak kısımdan tül, kurdele, sticker gibi süsler ile süsleniyor. Süslemelerde de bebeğin cinsiyetini belirten renkler kullanılıyor. Lohusa şerbetinin bulunduğu sürahiyi ve bardakları taşımak için ise genellikle metal ve düz tepsiler seçiliyor. Bu tepsiler bardak süslemesinde kullanılan malzemeler ile süsleniyor. Lohusa şerbetinin yanında da genellikle çikolata ya da lokum ikram ediliyor. Bu ürünlerin hepsini satın almak istemezseniz, lohusa şerbeti takımı olarak set satın alabilirsiniz.  

Bebek Anne Dünyası ailesi olarak bebeğiniz ve sizin için ihtiyaç duyabileceğiniz her ürünü sitemizde bulabilirsiniz. Hemen şimdi ürünlerimizi inceleyebilir, dilediğiniz ürünü sipariş edebilirsiniz. Bebeğiniz ile beraber mutlu ve sağlıklı bir ömür dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?