Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Moro Refleksi Nedir? 

Moro Refleksi Nedir? 

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, ancak kendisini güvende hissettiği yerden çıkıp, bir sürü ses ve hareket ile karşılaştığı bir dünya ile tanışıyor. Bebeklerde babinski refleksi, bebeklerde yakalama refleksi ve bebeklerde sıçrama refleksi olarak da adlandırılan moro refleksi, yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülen refleksler arasındadır. Peki moro refleksi nedir? Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda yeni doğan bebekte atlama refleksi, moro refleksi ve bebeklerde moro refleksi ne zaman kaybolur? Gibi sorularınızın cevaplarını araştırdık. Ayrıntılar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz… 

Moro Refleksi 

Bebeklerde sıçrama refleksi olarak da bilinen moro refleksi, 4 ila 6 ay içerisinde kaybolan bir reflekstir. Bebeğiniz güvensizlik içerisinde olabilir. Çıplak olmayı sevmez ve özellikle altını değiştirdiğiniz zamanlarda ne kadar huzursuz olduğunu görebilirsiniz. El çırpmak, yüksek ses ile konuşmak, kapı çarpması ve bunun gibi ani seslere karşı reaksiyon gösterir. Bu gibi durumlarda kol ve bacaklarını gererek açar ve sonra kendisine doğru çeker. Bu aslında bebeğinizin kendi kendisini savunma mekanizmasıdır. Elleri ve çenesi de yaşadığı korku neticesinde titrer.  

Bebek doğduğundan sonraki ilk ayları içerisinde sinir sistemi gelişimi devam ettiği için moro refleksi ve ağlama sürekli olarak görülebilir. Ancak endişelenmeniz gereken bir durum olmadığını da söylemek isteriz. Bebeğinizin göstermiş olduğu davranış ve tepki, oldukça normaldir. Ayrıca bebeğinizde moro refleksi ve diğer refleksleri görüyorsanız bu durum bebeğinizin gelişiminin oldukça sağlıklı bir şekilde ilerlediğini de gösterir. Birçok uzman ve çocuk doktoru bebeklerin bu reflekslerini gözlemlerler.

Newborn crying, thinkstock photo

Örneğin bebeğin moro refleksine sahip olup olmadığını teyit etmek için yapılan küçük bir testte, doktor bebeği yumuşak bir minder üzerine oturtuyor. Başını tutup ara sıra bırakarak bebeğe düşüyormuş hissi veriyor. Mindere dokunmamak için bu hareketi elleriyle bir süre yapmaya devam ediyor. Bu düşme hissi ile karşı karşıya kalan bebek eğer sıçrıyorsa, kollarını yanlara doğru hareket ettiriyorsa, başparmaklarını büküp ellerini yukarı doğru hareket ettiriyorsa moro refleksine sahip, gelişimi düzgün ilerleyen bir bebektir. Korkusu geçtiğinde ve bebek sakinleştiğinde dirseklerini bükerek kollarını kendi gövdesine çeker. Bu da savunma mekanizmasını etkisiz hale getirdiğini gösterir.  

Bebeklerde sıçrama refleksi bazen bir uyku sırasında olur, bazen de bir hapşırık sonrasında bile bu tepkileri gösterebilirler. Beklenmedik bir ses, gürültü veya gıdıklama gibi dışarıdan gelen bir temas bebeklerde sıçrama refleksini harekete geçirebilir. Bebeğinizde bu hareketleri gözlemlemek siz değerli ebeveynlere korkutucu gelse de bebeğinizin düzgün gelişimini temsil ettiği için mutlu olmalısınız! Bebeğiniz bu şekilde 5-6 saniyelik korkular yaşadığında yüksek bir ses ile ağlaması oldukça normaldir. Bu noktada yapmanız gereken onlara kendini güvende hissettirmek ve sakinleşmesi için yanında olmaktır. 

Bebeklerde Moro Refleksi Ne Zaman Kaybolur? 

Moro refleksi ne zaman kaybolur? Sorusu ise anne babaların merak konularından bir tanesidir. Genellikle doğumdan sonra ilk 4 ay boyunca sinir ve kas sisteminin gelişmesine bağlı olarak normal sayılan bu refleks, 6. aydan sonra yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Bu arada söylemek isteriz ki, moro refleksi dışarıdan herhangi bir uyarıcı (gürültü, ses, temas) olmadan kendini gösteriyorsa mutlak bir doktora danışmanız gerekiyor… Ayrıca 6 aydan sonra geçmiyorsa da mutlaka doktorunuza danışmanız icap ediyor. 

Bebek Anne Dünyası ailesi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu söylemekten mutluluk duyuyor, bebeğinize ve size sağlıklı bir yaşam diliyoruz… 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?