Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Prematüre Bebek Bakımı

Prematüre Bebek Bakımı

Prematüre bebek bakımı, oldukça hassas ve özgüven gerektiren bir süreçtir. Bebeğinizin sağlıklı gelişimine yardımcı olabilmek için yeni doğan bebek bakımı ile ilgili gereken noktaları bilmeniz gerekir. Prematüre bebeklerin bakımında çok ciddi durumlar yaşayabilirsiniz. Örneğin bebeğinizin nefes alıp verişi bir anda değişebilir. Erken doğan bebek bakımında solunumu gözlemlemek en hassas noktalardan bir tanesidir. Düzensiz bir durum saptandığında hemen doktora başvurulması gerekir. Peki bu kadar önemli bir konu olan prematüre bebek bakımı nedir? Nasıl yapılır? Yenidoğan bebeğin bakımı nasıl olmalıdır? Erken doğan bebek bakımı ile ilgili hangi bilgileri öğrenmeniz gerekir? Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda prematüre bebek bakımı ile ilgili bütün sorularınızı cevapladık. Detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz! 

Prematüre Bebek Nedir? 

Normal bir hamilelik süreci 38 ila 42 hafta sürer. Eğer bebeğiniz 37. Aydan önce doğarsa ona prematüre, yani erken doğan bebek diyebilirsiniz. Erken doğan bebek bakımı da oldukça zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bebeğinizin normal gelişimi anne karnında tamamlanmadığı için, ona bu gelişimi doğumdan sonra sağlamanız gerekir. Peki, prematüre bebek bakımında nelere dikkat etmelisiniz? 

Sıcaklık 

Prematüre bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı 20 ila 40 santigrat derece arasında olmalıdır. Eğer evinizde merkezi ısıtma sistemi varsa odaların havasını nemlendirmeniz gerekir. Bebeğinizi asla sigara içilen bir ortamda bulundurmamalısınız. Sigara hem prematüre bebeklerin hem de normal bebeklerin sağlığını olumsuz yönde etkiler.  

Bebek Ziyareti 

Prematüre bebekler diğer bebeklere göre çok daha hassastır ve bağışıklık sistemleri fazla gelişmediği için çok çabuk hastalık kapabilirler. Aynı anda çok fazla kişinin bebeğinizi ziyaret etmemesine özen gösterin. Ayrıca bebeğinizi ziyarete gelen arkadaşlarınız veya aileniz bebeğinize belli bir mesafenin dışında yaklaşmamalıdır. Ailenizde grip olan bir birey varsa bebeğiniz ile aynı havayı solumaması gerekir. Eğer siz grip olursanız, bebeğinizi emzirirken ve onunla ilgilenirken mutlaka ağzınıza bir maske takmalısınız. 

Dışarı Çıkarma 

Erken doğan bebek bakımı için bebeğinizi özellikle ilk haftalarda dışarı çıkarırken çok dikkatli olmalısınız. Bebeğinizi dışarı çıkarmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız! 

Temizlik 

Prematüre bebeklerin nezle ya da grip gibi virüsleri kapma ihtimali çok daha yüksektir. Bu gibi olası enfeksiyonlardan korunmak için ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Ayrıca tek kullanımlık mendiller tercih etmeli, oyuncakları dezenfekte etmeli ve bebeğinizin odasını her zaman temiz tutmalısınız. Sürekli prematüre bebek bakım merkezlerine gitmek yerine, bebeğinize evinizde de böyle bir ortam sağlayabilirsiniz. 

Emzirme 

Prematüre bebeklerin emme refleksleri de diğer bebeklere oranla daha az geliştiği için, emmek için daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Bu nedenle sabırlı olmalı, gün içerisinde daha kısa aralıklarla bebeğinizi emzirmelisiniz. Eğer biberon ya da emzik kullanıyorsanız, uçlarının yumuşak olduğundan emin olun. Bu sırada bebeğinizin nefes alamadığını ya da yüzünün kızardığını fark ederseniz, biberonu veya emziği ağzından çıkarıp sırtına hafifçe vurun. 

Ağlama 

Prematüre bebekler günde 6 saate kadar ağlayabilirler. Bu konuda bilgi almalı ve bebeğinizin neden ağladığını bilmelisiniz. Eğer normalin dışında ağladığını düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. 

Doktora Ne Zaman Gitmelisiniz? 

Prematüre bebek bakımı sürecinde bebeğinizde: 

  • Nefes almada zorluk 
  • Uyumada zorluk 
  • Yüzde renk değişimi 
  • Yüksek ateş 
  • Vücut ısısının düşmesi 
  • Göz hareketlerinde anormallik 
  • Göz ile takip yetisinin kaybolması 
  • Tuvaletini yapamama 
  • Uzun süre ağlama 
  • Az ya da hiç emmeme 

Gibi durumlar gözlemliyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. 

Bu çok zorlu bir süreç olsa bile, korkmayın! Birkaç ay içerisinde bebeğiniz normal gelişimine başlayacak. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak size ve bebeğinize sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeğinizin İlk Yemeği: Ağız Sütü (Kolostrum)

Bebeğinize vereceğiniz ilk sütünüz olan kolostrumun (ağız sütü) ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Kolostrum sütü doğum …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?