Anasayfa / GEBELİK / Yeni Hamileyim Ne Yapmalıyım?

Yeni Hamileyim Ne Yapmalıyım?

Yeni Hamileyim Ne Yapmalıyım?

Yeni hamileyim Diyorsanız? Kan testi ya da gebelik testi yaptırdıktan sonra gebeliğinizden emin olduğunuz zaman neler yapmalısınız? İlk kontrole ne zaman gidilir? Hamilelikte kontrol süreçleri nasıl devam eder? Öncelikle şunu söylemek isteriz, gebeliğin istenen bir gebelik ya da istenmeyen bir gebelik olması muayene zamanını değiştirmez.

Ben hamileyim diyorsanız ve öğrenir öğrenmez hemen bir doktora kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Hem sizin sağlığınız hem de bebeğin sağlığı için bu çok önemli bir etkendir. Eğer istenmeyen bir hamilelik yaşıyorsanız 10 haftalık yasal süreci geçirmeden de doktora gitmeniz gerekmektedir. 10 haftalık yasal süreç geçmediği takdirde anne ve babanın da onayı ile kürtaj yaptırarak bebeğin hayatına son verebilirsiniz. Ancak 10. Haftayı geçirdiyseniz sağlık ve yasalar açısından kürtaj yaptırma hakkınız yoktur. İçinizde bir canlı taşıyor olmak hafife alınacak bir durum değildir, unutmayalım lütfen! 😊

İlk muayenenizde zaten gebeliğin kesin olup olmadığı kontrol edilir. Kan testi ya da idrar yolu ile yapılan gebelik testinden sonra bebeğin ve sizin durumunuz ele alınır. Bu sebeple ultrason çekilir. Burada kontrol edilecek noktalar ise şunlardır;

  • Dış gebelik ihtimali iyice kontrol edilir. Bunun için bebeğin rahmin içine sağlıklı ve doğru bir şekilde yerleşip yerleşmediğine bakılır. Eğer gebeliğiniz bir dış gebelik ya da mol gebelik (üzüm gebelik) ise sizin sağlığınız açısından kürtaj işlemleri başlatılır.
  • Kese ve embriyo sayısına bakılıp hamileliğin çoğul gebelik olup olmadığı araştırılır. Tek bebek, ikiz bebek ya da üçüz bebek sahibi olup olmadığınız belirlenir.
  • Hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuz araştırılır. Henüz sadece kese görünüyorsa kese çapı, embriyo görünüyorsa baş ile popo arasındaki mesafe ölçülür. Bu sonuçlar son regl dönemi tarihi ile karşılaştırılır. Bilinenin aksine bebeğin yaşı yumurtanın döllenme zamanına değil regl döneminin bittiği zamana göre belli olmaktadır.
  • Eğer embriyo görünüyor ise bebeğin kalp atışları dinlenir. Kalp atışı dinleyebilme süresi de genellikle hamileliğin 5. Ya da 6. Haftasında başlar. Çok küçük ya da 1 veya 2 haftalık bebeklerde kalp atışları henüz duyulmaz.
  • Rahimde ya da yumurtalıklarda bir hastalık ya da bir kitle olup olmadığı araştırılır.
  • Bebeğin sağlık durumu gözetilir. Herhangi bir hastalığı ya da genetik bozukluğu olup olmadığı tespit edilir.

Hamilelik döneminde atacağınız her adımın doktor kontrolünde olmasına özen göstermelisiniz. Eğer gebeliğiniz istenmeyen bir gebelik ise ilk 10 hafta içerisinde kürtaj yaptırma hakkına sahipsiniz. 10. Haftadan sonra kürtaj talebiniz yasal zorunluluklardan dolayı kabul edilmez. Bu yüzden hamilelik belirtisi gösteriyorsanız en yakın zamanda test yaptırmalısınız. Sitemizde sizler için hamilelik belirtilerini anlatan yazılarımızdan da yardım alabilirsiniz. Ayrıca eğer ki gebeliğiniz istediğiniz ve beklediğiniz bir gebelikse hiç vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. İlk muayenede bebeğin sağlık durumu ve gebeliğin sağlıklı olup olmadığı tespit edildikten sonra doktorunuzun belirleyeceği tarihlerde düzenli olarak kontrollere devam etmeniz gerekmektedir. Kontrollerinize aksatmadan düzenli bir şekilde devam ettiğiniz takdirde olası herhangi bir sorunda anında müdahale edilebilme imkanı doğar. Bu da hem sizin sağlığınız için hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemli bir husustur. Her ne olursa olsun, bebekannedunyasi.com ailesi olarak sizlere sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz!

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Baby Shower Nedir? Baby Shower Partisi Fikirleri

  Son yıllarda ülkemizde ve dünyada anne adayları tarafından oldukça popüler bir hal alan baby …

1 Yoruma

  1. Teşekkürler işime yaradı baya

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?