Anasayfa / GEBELİK / Uncategorized / Yenidoğan Sünneti

Yenidoğan Sünneti

Eğer bu yazımızı okuyorsanız bir erkek bebek annesi olmuşsunuz ya da çok yakında olacaksınız demektir, şimdiden tebrik ediyoruz! Fakat bebeğinizi, doğumunun hemen ardından sünnet ettirmek ve ettirmemek arasında kararsız kalmış olabilirsiniz… Oğlunuzun sünneti için en doğru zamanı beklediğinizi tahmin edebiliyoruz. Yenidoğan bebek sünnetinin zararlı mı zararsız mı olduğunu öğrenmek istemeniz çok normal. Bebek Anne Dünyası ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda yenidoğan sünneti nasıl olur, bebek sünneti nasıl yapılır gibi sorularınızın cevaplarını araştırdık. Daha detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz… 

Yenidoğan Sünneti Ne Zaman Yapılır? 

Yenidoğan sunneti bebek dünyaya geldikten sonra en az 12 saat, en fazla 24 saat sonra yapılır.  

Yenidoğan Bebek Sünnetinin Yararları 

İlk olarak söylememiz gereken şey yenidoğan sünneti bebeğinizin idrar yolu enfeksiyonlarını azaltır. Bebeklerin ilk 1 sene boyunca zaten idrar yolu enfeksiyonlarına kapılma riski düşüktür. Ancak yenidoğan bebek sünneti bu riski daha da azaltır. Ayrıca ileriki yaşlarında da enfeksiyon kapma riskini azaltır. Bunun dışında penis kanseri riskini de düşürür. Bebeğinizin, zaten pek alışık olmadığımız ve ender görülen bu hastalığa yakalanma riski daha da azalır. Yeni doğan bebeğin sünnet derisi penisine yapışıktır. Bu yüzden de ilk birkaç ay temizlemesi biraz zordur. Yenidoğan sünneti temizlik ve hijyen açısından çok daha kolay ve faydalıdır. 

Yenidoğan Bebek Sünnetinin Zararları 

Bütün cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, yenidoğan sunnette de kanama ve enfeksiyon riski vardır. Bu düşük bir risk olsa da genellikle anne ve babaları huzursuz eder. Ayrıca sünnet derisinin fazla ya da az kesilmesi, tamamen iyileşmeme riski de gözünüzü korkutabilir. Yenidoğan sünnetinde kısa bir an olsa bile bebeğinizin canı yanar. Bu yüzden doktorlar lokal anestezi önerebilirler. Ayrıca kesin olarak kanıtlanmamış olsa da sünnet derisinin erkek bebeklerde bezin peniste oluşabilecek tahrişleri önlediği söylenir. Yenidoğan bebeği sünnet ettirmek bez kullanımında bebeğin penisinde tahrişe neden olabilir.  

Bu arada söylemek isteriz ki, yenidoğan bebek sünnetinin zararları başlığının altında saydığımız maddeler, sünneti gerçekleştirecek insanın tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. Yani bebeğinizi tecrübeli bir sünnetçi tarafından sünnet ettirirseniz bu riskleri en aza indirgemiş olursunuz. Sünnetçinizi seçerken bu konuda eğitimli olmasına ve mesleğinin özellikle yenidoğan sünnetçisi olduğuna dikkat etmelisiniz. 

Bebek Sünneti Nasıl Yapılır? 

Yenidoğan bebek sünneti; 

  • Bebeğin doğumdan sonra yeni hayatına uyum sağlaması ve yorgunluğunu atması beklenir. Bunun için en az 12 saat gereklidir.  
  • Genellikle yenidoğan sünneti doğum odasında gerçekleştirilir. 
  • Bebeğin sünnet edileceği alan temizlenip hijyenik bir ortama dönüştürülür. Eğer bebeğe lokal anestezi uygulanacaksa doktor tarafından uygulanır.  
  • Penise özel bir plastik halka takıldıktan sonra sünnet derisi kesilir.  
  • Bezin yapışmasını engellemek için de vazelin gibi bir merhem sürülür. 

Yenidoğan Sünneti Bakımı Nasıl Yapılır? 

Yenidoğan sünneti 7 ila 10 gün arasında iyileşiyor. Tabii bebeğinizi sünnet ettirdikten sonra uygulamanız gereken bakımlar da bulunuyor. Bebeğinizin penisinin etrafında sarı kabuklar, yaralar hatta ilk iki gün boyunca kanamalara rastlayabilirsiniz. Ancak bu iyileşiyor olduğunun göstergesidir, endişelenmenize gerek yok… Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde bez ile temas eden kısma vazelin sürebilirsiniz. Bebeğinizin penisinin üzerinde bandaj varsa, bez değiştirirken bu bandajı da yenileyebilirsiniz. Bandaj yerine halka takılmışsa da bebeğinizi yıkarken korkmanıza gerek yok, bandaj 1 hafta içerisinde düşecektir. Yenidoğan sünneti sonrası nasıl bakım yapmanız gerektiğini doktorunuza mutlaka danışmalısınız.  

Bebek Anne Dünyası ailesi olarak bebeğiniz ile birlikte sağlıklı ve mutlu bir ömür geçirmenizi diliyoruz! 

Hakkında bebekannedunyasi

Bunları İnceleyin

Bebeklerde Babinski Refleksi

Yeni doğan bebeklerde birçok refleks de beraberinde geliyor… Sonuçta 9 ay boyunca içerisinde bulunduğu küçük, …

Fikriniz veye Sorunuz Var Mı?